Ağrı ve Aşk

ağrı ve aşk

İnsanoğlu tarihi kadar eski olan ağrı, aniden ve kısa süreli yani akut ya da uzun süreli yani kronik olarak iki biçimde ele alınabilir. Akut ağrılar, genelde bir uyarı sistemi olarak çalışır; ani bir darbede veya hastalıkta vücudu uyararak bizlere tıbbi bir desteğe ihtiyaç duyduğumuzu, vücudumuzda bozuk bir bölgenin olduğunu ve iyileşmesi için destek vermemizi ister; bilinmesi gerekir ki akut ağrı bir alarmdır.

 

Kronik ağrılar ise akut ağrının aksine, uzun sürelidir ve zamanla artma eğilimi gösterir. Aynı zamanda da sosyal ve toplumsal bir sorun olan kronik ağrıların, her yıl 800 milyondan fazla işgücü zararına ve 88 milyar dolardan fazla zarara neden olduğu düşünülmektedir. Kronik ağrılar basit bulgular değildir; başlı başına bir hastalıktır.

Hekime mutlaka başvurmamız gereken ağrılar genellikle bunlardır. Tıp dünyasında ağrı bilimine ‘Algoloji‘ denir. Nöroloji, fizik tedavi, beyin cerrahisi ve romataloji gibi bir çok tıp dalı, ağrı ve ağrılı hastalıklarla ilgilenir ve özellikle algoloji ile koordine olarak çalışır. Türk tıp tarihinde ağrı kelimesi, Dîvan-ı Lûgat’it-Türk adlı ilk sözlüğümüzde ağrımak olarak geçer. Azeri Türkçesinde ise bugün ağrığ şeklinde bu söz yaşatılmaktadır.

 

Ortaçağ tıp biliminin uluslararası büyük ismi olan İbn-i Sina, ağrıyı bedene zararlı olanı hissetmektir şeklinde anlatır. Yabancı etkiler organizmamıza birden gelirse, İbni Sina’ya göre daha fazla ağrıya ve ateş reaksiyonuna sebep olur. Anadolu Türkleri ve öncesi Asya Türk medeniyetlerinde bitkisel ve hayvansal birçok ilacın veya bitki özünün ağrıların dindirilmesinde etkili olduğu belgelenmiştir. Pen yazarlar birliğinin ödülünü alan ‘Ağrının Kültürü’ yazarı Morris, insanda iki duygunun kontrol edilmesi zordur demiştir; biri ağrı, diğeri aşk.

 

Ağrılarımızın sebeplerini hekimlerimiz tarafından öğrendikten sonra önerdikleri tedavileri destekleyici bakımlar almak, masaj yaptırarak metabolizmamızı hızlandırmak, özellikle de serotonin hormonu sagılanmasını arttırıp, kortizol hormonunu baskılayarak enerjimizi arttırmak mümkün.

 

Kendinizi seviyorsanız ruhunuzu dinlendirmek için güvenilir SPA merkezlerinde kendinize zaman ayırın ve ağrılarınızdan tedavi destekleyici masaj ritüelleriyle, sıcak mermer üzerinde detoks hamam ritüelleri ile kronik ağrılarınızı hafifletin.

error: Content is protected !!