Kaşiflerin Geleceği

Kaşiflerin Geleceği

İnsanlar hayatlarının rutinini ne kadar sever tekrar anlamış olduk .Günlük yaşantımızı, iş hayatımızı hatta günlük stresimizi bile özledik. Köprüde geçen saatler, telefonlar, yoğun iş temposu…
Bu arada nefes alıp zihnimizi toparlamak, dinlenmek için veya eğlenmek için, keşfetmek için, ilişkilerimizi güçlendirmek için belki de anlatacak yaşanmışlıkları çoğaltmak için seyahat ederiz…Bazılarımız kaşiftir, keşfetmek heyecanlandırır onu. Derin duygulara dalmak için seyahat eder. Kültür turları, şov programları, müzelerdir onu heyecanlandıran.
Nereye gidersek gidelim sıcacık bir duş, güzel bir uyku, yorgunluğumuza iyi gelecek bir masaj veya Uzak Doğu’da her köşede görebileceğiniz ayak masajı… Eğer uzman bir terapist ise refleksoloji ile size vücudunuzun en şımartılması gereken, bütün yükünüzü çeken ayaklarınızı geri verir. Ayaklarınız iyi durumda ise alışveriş de devam eder, kültür turu da, heyecan da… Çocukların koşuşturmalarına da ancak bu şekilde ayak uydurabilirsiniz…
Hizmet sektörüne gönül vermiş biri olarak COVID-19’dan en çok etkilenen sektör turizm oldu. Turizm temsilcisi olarak insanların en çok görmeyi istediği büyülü şehirlerden biri olan İstanbul’da yaşayan ben ve ekibim, sizlerin yine bizimle rahat bir şekilde buluşması için sosyal mesafe kurallarına uyarak hijyen konusunda zaten uyguladığımız kurallarımıza yenilerini de ekleyerek heyecanla yeni dünyaya geçiş yaptık.
Birçok makale üzerinde de okuduğum üzere akıllı karantina ve izleme, birçok ülkede COVID-19’un yayılmasını durdurmak için zaten kullanılmaktadır. Hong Kong’da yeni gelen tüm yolculara karantina takip bilezikleri uygulanmaktadır. Bir akıllı telefon uygulamasıyla eşleştirildiğinde karantinaya alınan kişinin bulunduğu yeri izler ve ihlalleri yetkililere bildirir. Ülkemizde de teknoloji ile misafirperverliğimizi birleştirerek zaten hijyen konusunda bir çok ülkeden önde olan Türkiye (ev düzeni, el yıkama, sofra düzeni, hamam, yıkanma, kişisel hijyen…) bu sınavı da en iyi şekilde geçecektir.
Çin’de, izleme teknolojisi popüler olan ödeme uygulamaları Alipay ve WeChat Pay var. Renk kodlaması bu uygulamada kişinin sağlık durumunu ve potansiyel risklerini belirlemek için kullanılır. Özellikle İş Sağlığı Uzmanlarının da çok iyi bildiği termal konfor üzerinde sıcaklık, ortam sıcaklığı gibi konulardan yardım alınabilir. Teknoloji ile termal kamera sistemleri ile kalp atış hızı, göz taraması gibi özellikleri kullanarak insanları takip edebiliriz. Bu teknolojik çözümleri daha az maliyetli üretebilmek için sanayi ve üniversite kurumlarının birlikte çalışması sağlanabilir. Bu idari ve mali açıdan kullanımı zor olacak olan ülkeler için de daha ucuz sağlık izleme seçenekleri oluşturulmuş. Örneğin, Hindistan’da “son kullanma tarihi” olan karantina silinmez mürekkep el pulları uygulanır.
Genel olarak, akıllı karantina araçları sağlıklı ve risksiz yolcuları işaretlemek için kullanılabilir. Bu teknolojik çözümler, uluslararası turizm ve seyahatten ödün vermeden etkili aşı bulunmadan önce COVID-19’un yayılma riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

error: Content is protected !!