MASAJ BİR TERAPİ YÖNTEMİ MİDİR?

Masaj; Vücuttaki kasların, derinin ve deri altı dokusunun tedavi amaçla yolla uyarılmasına verilen isimdir. Mesaj yapılan bölgelerde kan dolaşımı arttırılarak, damarları genişleterek dokuya daha fazla kan gelmesi sağlanmaktadır. Tarihi M.Ö. 3000 bin yılına kadar uzanan masaj tedavisi, günümüzde hala popülerliğini korumaktadır. Masajın ilk olarak Hindistan ve Çin’de yapıldığı düşünülse de, Yunan ülkesinde de masaj yapıldığı yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır.

Ülkemizde de oldukça popüler olan masaj, spor salonları, saunalar, kaplıcalar, hamamlar ve fizik tedavi merkezlerinde yaptırılabilmektedir. Masaj sanılanın aksine lüks değil, her insanın ihtiyacıdır.

Masajın Faydaları

Masajın iç organlar için faydası büyüktür. Akciğerlerdeki tıkanıklıkların önüne geçebildiği gibi, yine karın bölgesi uyarılarak gaz sıkışması gibi sorunların önüne geçilbilmektedir. Masaj esnasında kılcal damarlar uyarıldığı için kan dolaşımı hızlanır ve bu da cildin pürüzsüz hale gelmesini sağlar.

Masaj aynı zamanda rahatlatıcı bir etki de sağlamaktadıır. Özellikle kas ağrısı gibi sıkıntılar yaşayan ve gerginliğe bağlı olarak baş ağrısı sıkıntısı çeken kimseler için masaj tedavisi oldukça faydalıdır. Masaj kan dolaşımını arttırarak kasların ve vücudun gevşemesini sağlar. Bu da iyi bir uyku için birebirdir.

Masaj tedavisinin psikolojiye de önemli katkıları bulunmaktadır. Masaj esnasında insan rahatladığı için mutluluk hormonu olan endorfin salgılamaktadır. Endorfin hormonunun salgılanması kişiye olumlu etki yapar ve psikolojisini düzeltir. Kişi endorfin hormonunu salgılar ve olaylara daha pozitiff yaklaşmaya başlar. Bu bilimsel bir gerçektir.

Masaj Çeşitleri Nelerdir?

Masajın birden fazla çeşidi bulunmaktadır. En popüler olan masaj hiç şüphesiz dinlendirme amacıyla yapılan masajlardır. Bu masaj yorulmuş kaslardaki ağrıları gidermek ve vücutta rahatlama sağlamak için yapılmaktadır. Hemen hemen her gün bu sebeple masaj salonlarını dolduran insanlar bulunmaktadır.

Bir diğer masaj türü de spor masajıdır. Sporcuların yaptıkları sporlara göre kaslarını güçlendirmek ve spora hazır hale getirmek için yapılan masaj türüdür. Büyük spor kulüpleri bu tür masajları kendi tesislerinde gerçekleştirmektedir. Sporla amatör olarak ilgilenen kişiler ise bu tür masajları spor salonlarında yaptırabilmektedirler.

Doktor kontrolü ile yapılan masaj türleri ise tıbbi masajlardır. Bu masajların amacı iyileştirmeye yöneliktir. Bir hasar sonucu vücutta meydana gelen kırık, çatlak ve yırtılma gibi durumlarda, kaslardaki ağrıyı dindirmek ya da hafifletmek amacıyla yapılmaktadır. Bu tip masajlar doktorun kararıyla gerçekleştirilir. Abd’de bu tip masajlar bir ilaç tedavisi gibi reçete ile yapılmaktadır. Unutulmaması gereken en önemli nokta masajın bir lüks değil ihtiyaç olduğudur.

Uzak Doğu Masajları

Uzakdoğu’da oldukça farklı masaj türleri de mevcuttur. Shiatsu ve Akupunktur bunlardan en önemli olanlardır. Özellikle son yıllarda oldukça popüler olan bu masajlar tıp dünyasında da karşılık bulmaya başlamıştır.

Shiatsu masajı parmak basıncı ile uygulanan masajdır. Bu türe göre vücutta sıkışıp kalan enerjiyi vücudun geneline yaymak gerekmektedir. Shiatsu masajının felsefesi budur. Akupunktur ise iğneler aracılğıyla yapılan bir masaj tekniğidir. Vücuttaki uyarıcı yerlere iğneler batırılarak hormon salgılanması da akupuntur türünün felseesini oluşturmaktadır.

error: Content is protected !!