Sanitas SPA 2018 World SPA Awards’ta Türkiye ve Avrupa Birincisi

Dünyanın en kaliteli SPA ve sağlıklı yaşam markaları, Maldivler’de, yıldızlarla dolu bir gala töreninde tanıtıldı. SPA ve Wellness endüstrisinin küresel çapta öncüleri ve önde gelen figürleri, ultra lüks bir kaçış noktası olan St. Regis Maldivler Vommuli Resort’ta 2018 Dünya SPA Ödülleri’ne katıldı. Türkiye’de SPA ve Wellness sektörünü domine eden Sanitas SPA ise 2018 World SPA Awards’da hem Türkiye hem de Avrupa birincilik ödüllerine layık görüldü.

SPA KÜLTÜRÜNÜN GELİŞİMİNE TARİHSEL BİR BAKIŞ

Günümüzde, bireyler, dünyaya hakim olan bütünsel bir sağlık hareketinin ve sağlığa en etkili yaklaşımın, dengeli bir beden ve yaşam tarzı ile ilişkili olduğunun bilincindeler. Sağlıklı yaşamın bir parçası olarak hizmet veren SPA merkezleri ise sağlıklı yaşam ve refah ile ilgili en modern ve öncü tedavilere ve araştırmalara ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte, ülkemizde son birkaç yılda artan SPA & Wellness kültürü, aslında dünyada uzun süredir devam eden sağlık uygulamalarını kapsayan derin köklere sahip bulunuyor.

Kaplıca terapilerinin kaynağı, maden sularının iyileştirici gücüne olan inanç ile birlikte tarih öncesi zamanlara uzanıyor. Kaplıcalar, şifalı sular, talasoterapi ve hidroterapi gibi kavramlar Yunanlılar ve Romalılardan günümüze ulaşan değerli bir miras niteliğinde; binlerce yıl öncesine dayanıyor. Basit bir hijyen ritüeli yerine küratif bir süreç olarak tanımlayabileceğimiz SPA & Wellness, özünde, vücuttaki birçok rahatsızlığın nedeni olan vücut sıvılarının dengesizliğini gidermek ve cildi iyileştirmek gibi amaçlara hizmet eden mineral-infüze tedavilerden talasoterapiye kadar her şeyi kapsıyor.

SPA & WELLNESS KÜLTÜRÜNDE “İÇSEL SAĞLIK” ANLAYIŞI

Günümüz SPA’sının demografik yapısının genişlemesi, büyük ölçüde, son 10 yılda yavaş yavaş gelişmekte olan bir yeniden tanımlamaya bağlı olabilir. 1980’lerin başlarından 2000’lerin başına kadar olan SPA merkezlerinin ve kaplıcaların çoğunluğu, müşteriyi sadece harika hissettirmek için lüks hizmet sunan lüks kuruluşlar iken, günümüzün önde gelen SPA merkezleri içsel sağlık üzerinde yoğunlaşıyor. Uzmanlarca 2017 – 2021 yılları arasında, yıllık olarak %6’lık bir büyüme oranına ulaşacağı tahmin edilen SPA pazarı, son birkaç yılda ciddi kayıplar yaşayan ülke turizmine rağmen, sağlıklı yaşama artan talepten dolayı umut vadediyor. Dünya genelinde 3.7 trilyon dolarlık Wellness hacminin 563 milyar dolarlık kısmını kapsayan sağlık turizmi, sağlıklı yaşam için destekleyici uygulamalar ve olanaklar sunmasının yanı sıra; “içsel sağlık” anlayışının yaygınlaşması nedeniyle gelişmeye devam ediyor.

Bu misyonu, yenilikçi yaklaşımı ile buluşturan Sanitas SPA ise Türkiye SPA & Wellness sektörüne öncülük etmenin yanında, Avrupa genelinde de yeni başarılara imza atmış durumda; 2018 Türkiye ve Avrupa birincisi seçilmesi ise bu başarının en büyük kanıtı niteliğinde. Yalnızca bu yıl değil, önceki yıllarda da SPA Leading Quality Assurance, German Wellness Association, I. ve II. Uluslararası SPA & Wellness Kongresi, World SPA Award, Seven Star Awards ve World Luxury Hotel Awards gibi sayısız ödüle layık görülen Sanitas SPA; SPA hizmeti ile beraber SPA danışmanlık hizmeti de veriyor. İçsel sağlık anlayışını yaymak ve bu anlayışa bağlı olarak hizmet vermek amacıyla Sanitas Akademi’yi kuran Sanitas SPA Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Balta, Sanitas’ın başarılarını global düzeye ulaştırmayı amaçlıyor.

2018 WORLD SPA AWARDS TÜRKİYE VE AVRUPA BİRİNCİSİ: SANITAS SPA

2015 yılında başlatılan World SPA Awards, SPA ve Wellness turizmi standartlarını yükseltmek için tasarlanmış dinamik bir ödül programı olma özelliği taşıyor. Adil ve şeffaf bir program için SPA endüstrisinden gelen yoğun talep karşısında kurulan ve hızla gelişmekte olan SPA ve Wellness sektörüne odaklanan World SPA Awards (Dünya SPA Ödülleri), alanında lider kuruluşları ödüllendiriyor. Hizmet kalitesini mükemmelleştirmek ve SPA & sağlıklı yaşam turizminde yeni bir büyüme dönemini teşvik etmek için hayata geçirilen Dünya SPA Ödülleri programı; En İyi Otel SPA, En İyi Resort SPA, En İyi Wellness Retreat ve En İyi SPA Destinasyonu gibi kategorilerinde liderleri ödülleri ile buluşturuyor.

Çırağan Palace Kempinksi bünyesinde verdiği hizmet ile 2016 ve 2017 yıllarında, Türkiye ve Avrupa bazında ödüllere layık görülen Sanitas SPA da, layık olduğu ödüller ile buluşmasıyla 2018 World SPA Awards’a damga vuran isimler arasına girmeyi başardı. 26 Ekim 2018 tarihinde, Maldivler’de gerçekleştirilen galada, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en iyi SPA oteli unvanına sahip olarak birincilik ödüllerini alan ve bu sayede başarısını bir kez daha kanıtlayan Sanitas SPA, hem eğitim anlayışını hem de hizmet alanını genişleterek global düzeyde fark yaratmayı ve birinciliğini katlamayı hedefliyor.

error: Content is protected !!