SPA DANIŞMANLIĞI

Spa Danışmanı ve Spa Danışmanlığı

Geçen Yüzyılın 90′ lı yıllarının başında Fitness ve boş zamanlar branşında bütünsel bir gelişme başladı. Burada sözü edilen aktif Fitness çalışması ve aktif dinlenme ile zihinsel rahatlamanın ve genel rahatlama duygusunun kombinasyonuydu. Sonuç ne oldu? Yoga gibi Doğu Asya rahatlama şekilleri ve mucidi Josef Pilates’ in adı ile anılan PILATES – Çalışma Programı Fitness stüdyolarını fethetti ve bu gün üyelerinin yararına en ön sıraya yerleşmiş bulunuyor.

Bütünsel Fitness gelişmesi içinde 90′ lı yılların ortalarında “Wellness” deyişi ortaya çıktı. Wellness insanların yaşam kalitesi, rahatlık ve stresten aktif şekilde kurtulma yönünde gereksinimleri için bir etiket oldu. “Islak alan” büyük bir hızla “Wellness alanına” dönüştürüldü ve Sauna ve solaryum dışında zamanla masajlar, Jakuzi, değişik duşlar ve diğerleri gibi uygulamaları kapsar hale geldi. Wellness pazar içinde kendine çok kısa bir sürede bir yer edindi. Bugün sundukları hizmetlerin çeşitliliği bir anda kavranamayan özel Wellness kuruluşları bulunuyor. SPA – düşüncesi başlangıçtan itibaren Wellness teklifinin temel direğini oluşturuyordu. Nedeni: Wellness programlarının % 80′ i suyun etki şekline dayanıyor.  SPA – önerisi eski SPA – düşüncesinin içerdiklerinin sadece çok küçük bir bölümüdür. Spalar da swot analizi, projelendirme, yasal prosedürler ve yönetmelikler, eğitim, fizibilite, pazarlama, denetim ve raporlama konularını kapsamaktadır.

SPA İşletmesinin Diğer Kuruluşlardan Sınırlanması ve Danışmanlığı

Tarih süresince yaşanan gelişmeler sağlıklı su ile yapılan bir bakımda her zaman hastanın iyileştirilmesinin veya hiç olmazsa hastalığının biraz hafifletilmesinin ön planda tutulduğunu gösteriyor. Yeniçağda boş zamanların değerlendirilmesi için kurulan, öncelikle can sıkıntısından kurtulmayı, güzellik idealini artırmayı veya sadece yaşam sevinci kazandırmayı amaçlayan kuruluşlar bunlardan ayrılıyor. Günümüzde Wellness sistemlerinde serbest zaman turizmi çok geniş bir yayılma alanına sahip bulunuyor, bu eğilim SPA – temel düşüncesine dayanmakla birlikte Fitness veya Spor otellerinde gerçek bir SPA – bakımından ayrı tutuluyor. İlgi duyanların yararlanabileceği çok sayıda Wellness ve Spor otelleri, Tatil Kulüpleri, Fitness sistemleri, kükürt ve banyo kuruluşları bulunuyor. Bu tür olanaklar lüks ağırlıklı oluyor. Ancak, bir SPA sadece altın küvetler, dev şamdanlar veya şampanya kovaları demek değildir. Bir SPA ziyareti için önemli olan SPA’ nın bulunduğu yer ve ambiyansı değildir, öncelikle ziyaretçilerin bakım ağırlık noktaları ve felsefesi konusunda tatmin edilmeleri gerekir. Bakım metotlarında ortaya konacak profesyonellik hizmet kapasitesi ve donanımda sunulan lüksten daha önemlidir. Bu profesyonelliği değerlendirebilmek için SPA – bakım metotları ve olanakları hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Buna benzer bir sınırlama vücudun iç sağlığının ve huzurunun değil, öncelikle optik güzelliğin ön planda tutulduğu kozmetik enstitüleri için de geçerli olabilir.

Bir SPA işletmesinde takip edilen hedef her zaman vücudun, cildin ve huzurun tüm organizma üzerinden tedavi edilmesi rahatlatılması olmalıdır. Bunlar detox, diyet, sağlıklı zayıflama, sağlıklı yaşam, life style, cilt bakımları, kullanılan cihazlar etken olan donanımlardır.

O halde bir SPA – bakımında temel düşünce önlemek olmalı, bir hastalığın tedavisi olmamalıdır. Organizmanın bir bütün olarak düşünülmesi, vücudun ve beynin uyum içinde bulunması ve taze enerjinin depolanması rahat solunum ve olumlu olayların yaşanması ile birleşince SPA felsefesinin temel direkleri ortaya çıkmış oluyor.

Bu çoğunlukla sağlıkla ilgili olarak dinlenme amaçlı hizmetlerin sunulduğu, beraberinde kozmetik ve vücut bakımı konusunda da uygulamalardan yararlanılabilen seçkin yerlerde ve çevrelerde gerçekleşiyor. Ancak, her SPA bakımında bütün dikkat banyolar, masajlar, rahatlatıcı çalışmalar, su uygulamaları ve Fitness ile ilgili uygulama alanlarında yoğunlaşıyor. SPA bu seçkin yerlerde dikkatleri özel yüz ve vücut bakımlarına, problemli bölge bakımlarına ve seçkin kozmetik ürünlerine yönlendirme düşüncesi içinde modern güzellik ve Wellness önerisi olan temel amacından saptırılıyor. Günümüz SPA merkezlerinde SPA bir kür uygulaması gibi bir rahatlama yeri olarak algılanıyor. Tatil kataloglarında bu nedenle yüzme havuzları ile ışın duşları, anaforlu havuzlar, Sauna ve Türk hamamı, yüz ve vücut bakımı “à la carte” olarak güzel, dinlendirici bir ortamda öncelikle sunuluyor. Ancak temelde örneğin Day SPA’ larda, Fitness stüdyolarında veya oteller sunulan  önleyici SPA – uygulamaları ile bakımları tıbbi temellere dayanan ve buna göre uygulanan kür kliniklerinin veya hastane ve terapi merkezlerinin tekliflerini birbirinden iyi ayırabilmek önemlidir.

Sanitas Spa Konsepti ve Akıllı Mekânlar

Çin, Hindistan, Endonezya, Japonya, Türkiye, Tayland ve Avrupa ülkelerinde, yoğun nüfus ve değişik yaşam tarzları, kültürel ve coğrafi koşullar sebebi ile çok çeşitli terapiler ortaya çıkmıştır. Bunların bir getirisi olarak da spalarda konsept ve spa mimarisi olgusu ön plana çıkarak önemini hızla artırmıştır. Bunun yanı sıra spa proje, konsept ve mimarisi uzmanlıkla ilintili en yegane parçaların birisidir. Günümüzde hotel spa işletmeleri için uzmanlık alanı dâhilinde olmayan bir konsepte ait spa’ nın kurulumu biçimsel olarak ne kadar lüks ya da pahalı olursa olsun işleyişte aksaklıklara ve müşteri memnuniyetsizliğine yol açacağı aşikârdır. Bir spa’nın tasarlama süreci, spa dekorasyonu,  konsept ve bütçenin belirlenmesinden, işletme ve pazarlamaya kadar geçen tüm evreleri kapsar. Her proje için özgün bir konsept ve fonksiyonel bir kullanım senaryosu belirlenmelidir. Islak mekânlar ile diğer mekanlar arası ilişkilerdeki uyum nedeniyle kişi buradan ayrılırken sağlık, rahatlama ve huzur hissi yaşatılması esastır. Spa merkezlerinin kalite ve standartları mekânın karşılama deski ve girişinden başlamaktadır. Loş, dingin, hijyenik ve şık dekore edilmiş, belirlenen temaya (Asya – Ahşap, Minimalist -Beyaz vs.) uygun materyallerin kullanıp ve yine uyumlu renklerin hakim olduğu, özgün ve dinlendirici spa müziği eşliğinde hoş kokulu ve tütsülerin süslediği, dekoratif mumların aydınlattığı huzur verici ve insanı tebessüm ettiren bir ortam. Özellikle sauna ve hamam gibi nitelikli mekânların doğru konumlandırılması ve diğer mekanlarla doğru ilişkilendirilmesi gerekmektedir fonksiyonelliğin olgusun ana kriterini oluşturmaktadır. Dış çevre ve içlerinde bakım ve terapilerin yapılacağı akıllı oda ve mekanların tasarımı en az bu terapiler kadar önem arz etmektedir. Türk Standart Enstitüsü ve yönetmelikler doğrultusunda her oda ve kabinin işlemine göre farklı özellikleri (malzeme, renk, sıcaklık, nem, havalandırma, malzemeler, düzen, aydınlatma, kullanım süresi, hizmet şekli ve tekniği, duş yerleri, lavabo ve dekorasyon) olmalıdır. Yatırımın geri dönüşü göz önüne alındığında ROI (Return of Investment) hotel spa mimarisinin ve inşaatının örtüşmesi ile birlikte hazırlanan spa işletme modeli, spa menüsü, spa Pazar analizi, spa ekipmanları, spa ürünleri, spa business planı, spa medya marketing planı ile birlikte hepsinin bir biri ile uyumlu hale getirilmesi gerekmektedir.

ROPÖRTAJ

SANİTAS SPA yöneticisi ve kurulum projelendirme danışmanı Abdurrahman Balta;

Ruhu olmayan SPA kazandırmaz!

1997 yılında Lykia World bünyesinde Sanitas SPA Olarak şubelerimizden ilkini açarak spa sektörüne kurumsal anlamda ilk adımı atmış olduk. Özenli ve yoğun bir çalışmanın sonucunda 1998 yılında Türkiye Bölge TUI Robinson’ların tamamında faaliyete geçilmiştir. TUI Robinson’lardaki başarılı trendimizin getirisi olarak yüksek çalışma tempomuz hep sürdü ve bu süreç içerisinde yerli ve yabancı kaynaklardan birçok ödüller aldık. Bu tempomuza dünya zinciri Türkiye Bölge Kempinski Hotel’ler de dâhil oldu. Lüks hizmet söz konusu olduğunda da akıllara artık Sanitas SPA markası gelmektedir. Bunu Avrupa’nın ve Türkiye’nin En İyi Spa İşletmesi ödüllerini alarak ‘Ödüllü Spa işletmesi’ yoluna devam etmektedir.

1991 yılından itibaren Türkiye’ nin en büyük otellerinde SPA Turizmi alanında çalışmalar yaptınız. O günden bu yana neler değişti?

İnsanların yaşam stilleri teknolojik gelişme bağlı olarak değişiyor ve gelişiyor. Beklentilerin artışındaki en büyük kriterin gelir düzeyindeki artış olduğunu da göz önünde bulundurursak bu durum SPA hizmetlerini ve konseptlerini de değiştirdi. 1991 yılında SPA terimi kullanılmazken, sağlık merkezi veya masaj salonu adı altında hizmetler veriliyordu. Biz Sanitas Spa olarak iyi hissetme mottosunu da ekleyerek (Feel Good), SPA’lar içinde hamam, sauna, masaj, cilt bakımı, vücut bakımları, zayıflama üniteleri, hidroterapi bölümleri olan kompleksler haline geldi. Bu kompleksler Asya SPA’ları, Uzakdoğu SPA’ları modern SPA’lar gibi her beğeniye hitap edecek biçimlerde konseptlere ayırdık. Beklentilerdeki yükselişe örnek vermek gerekirse, SPA felsefesine dayanarak şunu söylemek isterim ki, günümüzde meditasyon egzersiz, beslenme gibi SPA’nın olmazsa olmazları, 1990’lı yıllarda Türkiye’de hiç bilinmeyen ve tanınmayan kavramlardı.

Türkiye’de bir SPA kültürü oluşmaya başladı mı?

SPA sektörünün hızlı gelişmesi ile bir SPA kültürü oluşmaya başladı ancak henüz gerekli noktaya gelemediğini ifade etmek isterim. SPA kullanıcılarının yaşama bakışlarındaki farklılıklar, SPA işletmecilerinin farklı bakış açıları, SPA’ların farklı alanlarda hizmet vermesi (DAY SPA RESORT SPA, MEDİKAL SPA vb.) nedeniyle ortak bir kültür oluşamadı. Medikal bir SPA’ya gelip zayıflama ve egzersiz hedefli beklentileri olan bir misafir ile SPA’ya gelip keyifli bir şekilde ruh ve bedeni rahatlatmayı hedefleyen bir misafirin beklentisi birbirinden farklıdır.

SPA kültürünü, kişinin kendini iyi hissetmesi, sağlığı açısından ruhuna bedenine iyi gelen uygulamalar alması, zamanın keyfini çıkartması ve bunların tamamını bir rutin haline getirmesi olarak özetleyebiliriz. Spa artık bir lüks değil bir ihtiyaçtır.

Spa Danışmanı Anahtar teslim SPA danışmanlık hizmetleri neleri kapsıyor?

Özellikle Sanitas Spa’nın danışmanlık prensibi tamamen verimlilik esasına dayanıyor. Fizibilite, projelendirme, inşaat ve yapım aşamaları, uygun ekipman seçimi, uygun konsept oluşturulması, konsepte uygun ürün ve bakım çeşitliliğinin oluşturulması gibi konuları kapsıyor.

Eğitimli, sertifikalı personellerin oryantasyonlarını yapıp tüm dünya spa bakımlarını sunan, kurumsal kimlik, buisnes plan, swotanalizi yatırımın geri dönüşü , bütçe, tanıtım, halkla ilişkiler, reklam çalışmalarının yapılması, resepsiyon ve rezervasyon, bilgisayar programlarının seçimi ve kullanıcıların eğitilmesi gibi birçok aksiyonu içeriyor. Yıllık bütçelerin kar ve zarar tablolarının yapılması ve misafir memnuniyetinin ölçümünün sağlanması, SPA’ların işletilmesi için gerekli yasal prosedürlerin tamamlanmasını ve karli hale gelmesini sağlamak gerekiyor.

Açılan ve işletilen SPA’lara işletme ve geliştirme danışmanlığı da yapıyoruz. Bu hizmet, mevcut SPA’ları daha verimli ve trendi yakalamış hale getirme işlemlerinin tümünü kapsıyor.

SPA sürekli kendini yenileyen, inanılmaz devinimi olan bir sektördür. Sürekli eğitim ve sürekli bir araştırma gerektirir. Bizim vizyonumuz, sürekli olarak kendimizi ve personelimizi eğitmek, dünyadaki gelişmeleri dikkatle takip ederek, ülkemize uygun sentezler oluşturmaktır. Bizim Sanitas olarak yapılanmamızda ve başarımızda en büyük pay buna aittir.

SPA YATIRIMCISINA, Tüm Hotel Sahiplerine ve Genel Müdürlerine Öneriler;

SPA turizm sektöründe yükselen bir trend idi. Son 5 yılda gerekli doygunluğa ulaştı. Hotellerde SPA alanı hotelin ayrılmaz bir parçası ve gelir kaynağı noktası haline geldi. Gelir kaynağı noktasında ciddi rakamlar ödenen bir outsource olarak işletmecilere fiyat tekliflerine açıldı. Fakat bu ödenen yüksek kiraların doğru adaletli daha hassas davranılarak yeniden belirlenmesi gerekmektedir.

Bu yüzden hoteller SPA’ları sadece kira geliri veya gelir kalemi olarak değil; tıpkı Hotel gibi ayrı bir işletme olarak görmeliler. Çünkü Hotel’ler kendileri işletirken SPA çalıştırma detayları konusunda etkin, yetkin ve tecrübeli değil ise hotel’i kar yerine ciddi zarara sokabilir.

Bu yüzden SPA’ların karlılıklarını arttırmak ancak eğitim ile mümkündür. Bu konudaki öncü işletme tartışmasız olarak biziz. İşin mutfağından gelmediğiniz müddetçe fark yaratmak oldukça zordur. Tecrübe anlamında en az 5 yıllık deneyim ve hotellerin personel seçiminde referanslara daha fazla önem vermesi gerekmektedir. Sektöre ciddi anlamda yetişmiş personel kazandıran bir işletme olarak bu konuda tüm hoteller ile referans bilgilerimizi paylaşmaktayız. Maalesef sektörde yasal zorunluluklardan haberi olmayan birçok spa işletmesi ve hotel işletmesi olduğunu biliyoruz.

Özellikle sektörde geçerli olan kalifiye yöneticilerin; 4 yıllık fakülte mezunu veya ustalık belgesi olması gerekmektedir. Minimum seviyede yeterlilik için MEB 608 saatlik masör- masöz belgesi olmalıdır. Kalifiye SPA personeli maliyetleri sektörümüzde Spa bütçeleri için ciddi bir gider kalemidir. Personel sirkülasyonu ile (turnover) her yeni personel oryantasyon süresi boyunca iş kaybı yaşar, yeni personeli yetiştirirken, eğitirken çeşitli bütçeler ayrılmak zorunda kalınabilir, sürekli yeni personeller ile çalışılmak zorunda kalınması işlerin aksamasına, karın düşmesine ve satışların azalmasına sebep olurken kurumsal itibari zedeler ve portföy müşteri kaybı yaşanır.

Üstüne üstlük dünyanın en mükemmel pazarlamasını en iyi tasarımla birleştirseniz bile doğru eğitim verilmediği takdirde her şey havada kalacak ve memnuniyetsizlik er ya da geç oluşacaktır.

Sözün özü SPA işi oldukça hassasiyet, özveri, fedakârlık ile birlikte doğru ve bu işi bilen insanların varlığını gerektiren bir iştir.

Bu işi bilenlere bırakıp geç kalmamak ise spa konusunda yapılacak olan yatırım kararları açısından isabetli bir seçim olacaktır. Spa yatırımları konusunda dikkat edilecek olan önemli noktaların başında, SPA sektörünün tahmin edilenden daha uzun sürede geri dönüşümü olan bir sektör olduğudur. Bugün maalesef lüks otellerimiz de birbiri ile yarış halinde en büyük, daha büyük, daha da büyük mantığı ile açılan, verimsiz olan, gereksiz makine ve ekipman yatırımları ile yatırımcıları üzen SPA merkezlerinin sayısı artmaktadır. Ruhu ve konsepti olmayan spa merkezleri kazandırmaz.

Bu konuda SANİTAS SPA tüm hotellerimizi kucaklayan eğitim danışmanlıkları vermektedir. Özellikle gerekli görülürse okulumuzdaki öğretmenler hotellerde de eğitim hizmetlerini verecek ve mesleki ingilizce, almanca, rusça eğitimi, 608 saatlik masöz- masör diploması gibi resmi milli eğitim bakanlığı onaylı eğitimleri tamamlayacaktır.

Biz tüm Türkiye’de rüştünü ispatlamış dünya zincirleri ile en az 12 yıldır çalışan sürekliliği sağlamış bir firma olmaktan gurur duyuyoruz. Ayrıca sektöre kazandırdığımız isimler de bunu asla inkar etmezler zaten referansları olarak biz varız …

error: Content is protected !!