SPA GUIDE

SPA GUIDE

SPA – terapileri vücut ve beyin birlikteliğine dayanır. Vücudun kendi kendini tedavi etme gücü bu arada ön plandadır. Dengesini kaybettiğinde rahatlığı olumsuz etkileyen, vücut içinde devamlı akışta olan “yaşam enerjisi” nin merkezi bir anlamı vardır. Bunun sonucu olarak Asya kültüründen kaynaklanmış ve günümüzde modern SPA kuruluşlarının önemli ve güçlü bir bileşim parçası haline gelmiş farklı sağlık sistemleri bulunmaktadır.

Avrupa ve Doğu – Su ile sağlanan rahatlık

Asya halk topluluklarındaki tabaka çokluğu, bunların birbirlerinden farklı yaşam tarzları, kültürel etkileri ve de coğrafi özellikleri nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu Çin, Hindistan, Endonezya, Japonya ve Tayland gibi ülkelerin kültürlerinde zorunlu olarak farklı SPA – metotlarının gelişmesine yol açmıştır.                                                                                                                 

Çin usulü SPA – Uygulamaları

Geleneksel Çin Tıbbı (TCM) bir teşhisin temelini vücutsal ve duygusal işbirliğinin oluşturduğunun belirlenmesi ile henüz bir kaç yıl önce Avrupa yönünde okul tıbbında tanınmıştır. Böylece günümüzde vücut öğelerinin optik teşhisi ve hastalık bağlantılı değişiklikleri bulguların yaşam tarzının iyileştirilmesi ve değiştirilmesi konusunda karar alabilmek için önem kazanmıştır. Yine de her bir kişinin bireysel bakımı ve bilgilendirilmesi ön plandadır.

Nedenler ve etkiler açısından bütün Avrupa’ da uzun süre sadece fiziki yapıları araştırılırken Çin’ de vücut farklı tahrik motorlarından oluşan bir enerji sistemi olarak kabul edilmiştir. Kan ve vücut sıvıları yanında en önemli üç madde Qi (yaşam enerjisi), Jing (esans) ve Shen (beyin)’ dir. Çin anlayışına göre yaşam enerjisinin ve canlılığın artırılması için bu maddelerin oluşturduğu birikimlerin ve tıkanıklıkların giderilmesi gerekir.

Bakım ve terapi şekilleri:

 • Bitki ile tedavi bilimi (Doğal Terapiler)
 • Akupunktur
 • Moxibustion
 • Hacamat
 • Akupressur
 • Ayak refleks bölgesi masajı
 • Tui Na
 • Qi-gong ve Taiji
 • Tantra
 • Watsu
 • Shiatsu
 • Re-balance

Bitki ile tedavi bilimi

Farklı oluşum şekillerinde tedavi edici yaban otları vücuda yeniden canlılık kazandırmak ve de dış iklim şartlarından korunmak amacı ile kullanılır.

Akupunktur

Bu bakım şeklinde yaşam enerjisinin artırılması için vücut meridyenlerine iğne vasıtasıyla ağrı dindirici uyarı noktaları uygulanır. Meridyenler vücutta yaşam enerjisinin aktığı kanallardır. TCM’ e (Geleneksel Çin Tıbbı)’ na göre bu akışta oluşacak bir dengesizlik veya tıkanıklık hastalıklara yol açar.

Moxibustion

Uyumlu Qi akışının yeniden sağlanması ve kan dolaşımının hızlandırılması için çoğu durumlarda Akupunktur ile kombinasyonu tercih edilir. Kurutulmuş misk otu yapraklarından ve diğer bitkilerden karıştırılarak yapılmış bir Moxa sigarası yanar vaziyette cildin hemen üzerinde veya vücudun ilgili bölgelerinde gezdirilir.

Hacamat

Isıtılarak içindeki oksijeni çekilen, dolayısıyla bir alçak basınç oluşturulan damla biçiminde bardaklar cilt üzerine yerleştirilir. Bu şekilde kan dolaşımı hızlandırılır ve yaşam enerjisi artırılır.

Akupressur

Meridyen uyarıcı noktalarına bu uygulamada iğnelerle değil, parmaklar, el ayaları, dizler ve ayaklarla basınç uygulanır ve bu şekilde ishal, tıkanıklık, sindirim bozuklukları ile sırt ve kas ağrıları etkili şekilde hafifletilmeye çalışılır.

Ayak refleks bölgesi masajı

Ayak tabanının belirli refleks bölgelerine basınç uygulanarak ilgili organlar uyarılır, böylece oksijen alımı düzelir ve toksinler daha rahat bir şekilde dışarı atılır.

Tui Na

Özel masaj teknikleri yaşam enerjisinin akışını iyileştirir.

Qigong ve Taiji

Qigong ve Taiji solunum tekniği ve hareket çalışması açısından kompleks terapi şekilleridir, vücudun kapasite gücünün artırılmasında ve sağlığın geliştirilmesinde kullanılır.

Hint usulü SPA – Uygulamaları

Ayurveda kelime olarak bütün dünyada biliniyor ve “Yaşam bilimi” anlamına  geliyor. Ayurveda en eski sağlık sistemlerinden biridir. Temelini vücudun en etkili üç gücü olan Vata (sanatsal, asabi yaradılışlı), Pitta (hırçın, huzursuz, sinirli) ve Kapha (duygulara ortak olan, candan, şişmanlığa eğilimli) oluşturur ve bunlara bilim dünyamızda parmak izine benzer şekilde hepsi bir arada Doshas veya Biyo enerjiler adı verilir.

Ayurveda bilimi Dosha belirtilerinden oluşan bir bütün halinde bir bakım kombinasyonu içerir. Masajlar, yağ terapileri, vejetaryen diyetleri ile Yoga ve Meditasyon çalışmaları sağlığı destekler, vücuda canlılık kazandırır.

Bakım ve terapi şekilleri:

 • Ayurvedik masaj
 • Pancha – Karma (zehirlerin içten temizlenmesi)
 • Shirodhara (Baş / yağ masajı)
 • Bitkisel tedavi maddeleri (Smana)
 • Yoga ve meditasyon

Ayurvedik masaj

Yapıya uygun yaban otu yağları kan dolaşımının uyarılması, fleksibilitenin artırılması, ağrının ve ve kasılmaların hafifletilmesi için cilde direkt olarak masajla yedirilir.Burada 3 teknik, Purva – Parma (cildi yumuşatır ve temizler), Snehana (otlardan oluşan bir yağ terapisi) ve Svedana (buhar banyosu ve Sauna’ dan oluşan kombine bir ter terapisi, vücudu temizler, toksinlerin atılmasını sağlar, rahatlatır, kasları ısıtır ve cilt yapısını iyileştirir) kullanılır.

Pancha – Karma (zehirlerin içten temizlenmesi)

Pancha – Karma vücudun kendini doğal yolla temizlemesine yardımcı olur ve derin katmanlardaki zehirleri azaltır.

Shirodhara (Baş / yağ masajı)

Shirodhara en etkili Ayurveda bakım metotlarından biridir. Tedavi edici yağın alın üzerine akıtılması ile zihinsel zorlamaların giderilmesine ve rahatlığın sağlanmasına çalışılır.

Bitkisel tedavi maddeleri (Samana)

Sıvı ve kuru halde (çay, tablet, toz) sunulur. Bu maddenin alınması yapısına bağlı olarak vücut dengesizliğinin giderilmesinde yararlı olur.

Yoga ve meditasyon

Yoga’ nın en üstün şekli olan meditasyon uygulamasında nabız atışları ile kan basıncı düşürülebilir. Böylece stres azaltılır, iç huzura yeniden kavuşulur, rahatlama sağlanır.

Endonezya usulü SPA – Uygulamaları

SPA – Kuruluşlarının sayısı bakımından Endonezya ABD’ den sonra ikinci sırada bulunuyor. Peelingler, çiçek banyoları, masajlar ile kısmi ve tüm vücut bakımları gibi rahatlatıcı bakımlar bir Endonezya SPA’ sının temel uygulamalarıdır. Bakım yapmak, sakinleştirmek, rahatlatmak, zehirlerden arındırmak, vücudun ve beynin yenilenmesi sağladığı özelliklerdir. Ağırlıklı olarak sağlıklı tedavi ürünleri kullanılır. Terapi teklifleri çok çeşitli olsa da bütün SPA’ lar güçlü bir sağlık için insanın “içinin” ve “dışının” bir denge içinde bulunması temel düşüncesine dayalı olarak çalışmalarını yürütmektedirler.

Bakım ve terapi şekilleri:

 • Canlılık veren Jamu – tarifleri
 • Mandi (Sağlık banyoları)
 • Geleneksel Lulur – Bakımı
 • Peelings
 • Saç bakımı paketleri
 • Geleneksel Bali Masajı Paketleri
 • Geleneksel Bali Masajı
 • Mandara

Jamu 

Jamu “yaşamın iksiri olarak kabul edilir”, 150 kadar terkipten üretilmiş bir karışımdır ve her gün belirli dini merasimlerden sonra içilir. İçilmesi sonucu dolaşım yollarının ve metabolizmanın uyarılması ile hastalıkların tedavi edildiğine veya onlara karşı bir korunma sağlandığına inanılır. Aybaşı problemleri veya verimsizlik gibi fonksiyon bozuklukları giderildiği ve ağrıların da hafifletilebildiği düşünülür.

Mandi (Sağlık banyoları)

Mandi iki çeşide ayrılır: Mandi Susu ve çiçek banyosu. Batı dünyasında Kleopatra banyosu olarak da tanınan Mandi Susu (süt banyosu) cilt yumuşaklığı için kullanılırken çiçek banyosu bağımsız bir bakım değildir, masaj, paketler ve diğer bakımlardan oluşan programlara entegre edilmesi gerekir.

Lulur – Bakımı

Lulur – Bakımı bir Aroma masajı, bir Peeling ve rahatlatıcı bir çiçek banyosundan oluşan bir bakım programıdır. Ancak bu programın akış sırası bazı SPA’ larda nemlendirici bir masaj veya duş bakımı ilavesi ile değişebilmektedir.

Saç bakımı paketi

Doğal bitki ürünlerinden üretilmiş bir losyon saç ve baş derisine masajla yedirilir. Losyonun içerdiği maddelerin bileşimi saç tipine ve probleme göre ayarlanır. Bakım rahatlatıcı bir baş ve ense masajı ile tamamlanır.

Geleneksel Bali Masajı Paketi

Vücut hatlarına etkili bir biçimde şekil verilmesi için kullanılan bir vücut sargısıdır. Aynı zamanda gevşek cildin yenilenmesini de sağlar. Geleneksel bir bakım ort. 4 hafta kadar sürer ve her gün tekrarlanır. Sıcak bir banyo ve yaban otu yağı ile yapılan bir masaj kasların yumuşamasını destekler. Daha sonra sağlıklı bitkilerden yapılmış bir krem karın üstüne sürülür. Vücut şimdi 10 metreden daha uzun pamuklu bir bant ile kalçalardan göğüs kafesine kadar sıkıca sarılır. Ancak bu tür paketler Endonezya SPA’ larında artık fazla kullanılmıyor.

Geleneksel Bali Masajı

Bu masaj şekli Urut ve Pijat olarak ikiye ayrılır. Urut kemik kırıklarının ve kronik sırt ağrılarının giderilmesinde tıbbi bakımlarda kullanılır. Burada parmaklarla masaj yapılırken avuç içleri, parmak kemikleri, yumruklar ve de vücudun tamamı da birlikte kullanılır. Pijat daha yumuşak bir masaj türüdür ve rahatlamaya yardımcı olur. Sadece avuç içleri ve parmaklarla çalışılır, cilt ileri – geri itilir. Her iki masaj türünde de masaj yağının önemli bir rolü vardır.

Japon usulü SPA – Uygulamaları

Japonya banyo kültürü de çok eski zamanlara dayanmaktadır. Banyo törenleri Japonya’ da çok ciddiye alınır ve bir çay seromonisinin dini merasimleri ile kıyaslanır. Ancak sadelik efekti temelde her zaman ön plandadır. Japonya’ nın volkanik adalar üzerinde bulunması nedeniyle sıcak su kaynakları da hayli fazla olduğu için burada çok sayıda SPA tesisi kurulmuştur. Özel bir güce sahip olduğu söylenen mineralli suyu özel bir avantaj sağlar. Tipik banyo töreni sıcak suya girmeden önce ana kural olarak bir vücut yıkaması ile başlar. Cilt bu şekilde yumuşar, düzgünleşir, canlılık kazanır, ölü cilt hücreleri atılır ve kan dolaşımı uyarılır. Mineral içeren sıcak kaynaklar vücudun kendini yenilemesini hızlandırır, sinir bozukluklarında yardımcı olur, kan dolaşımını uyarır, cilt problemlerini, ağrıları ve yorgunluk belirtilerini hafifletir. Ancak, sadece banyo törenleri saf Japon Kültürünün bir eseridir, diğer sağlık metotları Çin, Kore ve Avrupa’ dan etkilenmişlerdir.

Bakım ve terapi şekilleri:

 • Akupunktur ve Moxibustion
 • Shiatsu
 • Kanpo (Bitki sağlığı bilimi)
 • Reiki

Akupunktur ve Moxibustion

Akupunktur ve Moxibustion Japonya’ da TCM (Geleneksel Çin Tıbbı) gibi aynı prensiplerine göre uygulanan iki sağlık sistemidir. Ancak, Japon bakım teknikleri çok daha kolaydır. Özel Akupunktur noktalarında iğneleme ve Moxa bitkisinin yakılması yoluyla Ki (yaşam enerjisi)’ nin akışının uyarılması şeklinde hareket edilir.

Shiatsu

Shiatsu bütünsel bir sistemdir ve tüm vücudun rahatlığının artırılması için kullanılır. “Shi” (parmak) ve “atsu” (basınç) yumrukların, alt kolların, dirseklerin, dizlerin ve ayakların kullanıldığı bu masaj türünü simgeler. 60 – 90 dakikalık bir bakım süresi içinde Akupunktur noktalarına basınç uygulanır.

Kanpo (Bitki sağlığı bilimi)

Kanpo da TCM kökenlidir. Bu terapi türünün hedefi dengeli Ki akışıdır. Günümüzde kullanılan Japon Tıp kataloğunda bu konuda halen 150 kadar tarif bulunmaktadır. Bir tarif hastalığın belirtilerine göre değil, hastanın tipine göre hazırlanır. İçerik maddeleri bitkiler ağırlıklı olmak üzere mineral veya hayvansal türlerdendir.

Reiki

Reiki temas terapisinin olağanüstü sakinleştirici bir şeklidir ve Batılı ülkelerde çok sayıda taraftar bulmuştur. “Rei” genel anlamında kullanılırken “Ki” yaşam enerjisini ifade eder. Reiki bakım uzmanının görevi iç dengenin yeniden sağlanabilmesi için kendi yaşam enerjisini bakım yapılan kişinin içine akıtmaktır. Bu genel sağlık durumunu iyileştirir, enerji blokajlarını çözer, vücudu zehirli maddelerden arındırır ve uykusuzluk, migren ve Arthritis gibi durumlarda yardımcı olur.

Tayland usulü SPA – Uygulamaları

Bütün dünyada uygulanan, çok sayıda taraftarı bulunan, her halde en popüler masaj türü olan Tayland masajı burada kimin aklına gelmez? Bu nedenle temelde her SPA uygulamasına dahil edilmiştir. Doğru uygulanması halinde ağrıları hafifletir, gergin eklemleri ve kas gerilmelerini açar. Sonuç komple bir rahatlama ve tazelik duygusudur.

Bakım ve terapi şekilleri:

 • Thai masajı
 • Tayland sağlıklı bitkiler paketi
 • Peelings
 • Tayland sağlıklı bitkileri

Thai masajı

Hint Ayurveda ve TCM bilgilerine dayanan bu masaj türü 2500 yıldan uzun bir süreden bu yana uygulanmaktadır. Batı masaj türlerinin aksine vücudu rahatlatmak gibi bir görevi bulunmamasına rağmen, gerek yerli halk, gerekse yabancı ülkelerden gelen ziyaretçiler tarafından bir “ruh masajı” olarak tanımlanmaktadır. Eğitimli masaj uzmanı solunumuna ve yapacağı bakıma konsantre olur, neşrettiği sükunetin dokunma yoluyla hastaya ulaşmasını bekler. Masör elleri, baş parmakları, diğer  parmakları, dirsekleri, alt kolları, dizleri ve ayakları ile Sên noktaları (Akupunktur noktaları) üzerinde bir basınç uygular ve bu durumda Thai masajının “pasif Yoga” ile kıyaslanmasına yol açar. Bu şekilde düzenli enerji akışı hızlandırılmaya çalışılır. Thai masajı eklem kasılmalarında, kasların genleştirilmelerinde ve iç organların güçlendirilmesinde kullanılır, çok ender durumlarda yağlardan ve losyonlardan yararlanılır. Bir bakım 2 – 3 saat kadar sürer.

Tayland sağlıklı  bitkiler paketi

Vücuda bakım yapmak ve kaybettiği nemi yeniden kazandırmak için mineral çamurunun uygulanmasıdır. Bir çok bitki türü kozmetik ve tıbbi uygulamalarda kullanılır; örneğin mükemmel bir antioksidan olan Kurkuma (Hint safranı) da bunlardan biridir. Bütün katkı maddeleri karıştırılarak bir krem haline getirilir ve bu krem bir masajla cilde yedirilir. Daha sonra vücut bir folye ile sarılır. Bu şekilde oluşturulan terletici efekt ciltte bulunan zehirli maddeleri ve diğer maddeleri ciltten sökerek dışarı atılmasını sağlar.

Peelings

Peelingler ve maskeler genelde ölü cilt partiküllerinin ciltten atılmasına hizmet eder. Cilde bakım yaparken aynı zamanda kan dolaşımını da destekler. Tayland SPA kuruluşlarında örneğin bal ve pirinç unu gibi doğal ürünler kullanılır. Nem sağlamasıyla tanınan bal yeni cilt hücrelerinin oluşumunu hızlandırdığı için açık yaraların tedavisinde çok kullanılır.

Sağlıklı Tayland bitkileri

Sağlık bitkilerinin sinirleri sakinleştirdiği ve gerekli bölgelere sağlığı geliştirici enerji akışını sağladığı söylenir. Geleneksel Tayland tıbbı bu nedenle tedavi edici sağlık bitkileri ile masajlar arasında bir bağlantı kurar. Silisli kilden yapılmış bir sağlık otları kabı çeşitli otlar ve baharatlarla doldurulmuş, kaynayan suyun veya su buharının üzerine tutulmuş pamuklu bezden bir torbadır. Terapi uzmanı bu ot torbasını bakım yapılacak bölgeye koyarak sakinleştirici bir masaj uygular. Bu masaj kas ağrılarında ve zorlayıcı spor aktivitelerinden sonra önerilir. Bu torbanın sadece belirli noktalara konulması halinde bakım kas gerilimlerini açar, kan akışını hızlandırır ve cilde canlılık kazandırır.

Asya usulü modern SPA – Bakımları

Yüzlerce yıldan beri tanınan ve sevilen geleneksel Asya usulü sağlık sistemleri iç ve dış dengenin çok eski tarihlere dayanan prensiplerine bir zarar vermedenmodern terapi şekilleri halinde geliştiler. Bu yeni tür uygulama şekillerinin hemen hepsi bir çok geleneksel girişimi Avrupa’ lı müşteri grubunun isteklerine uyumlu bir şekilde bir bakım halinde kombine ediyor. Örneğin uzun zamandan beri Thai – Masajı olarak bilinen uygulama günümüzde dört elle uygulanan bir senkron masajına dönüştürülüp geliştirilmiş bulunuyor.

Bakım ve terapi şekilleri:

 • 4 elle senkron masajı
 • Marma nokta masajı
 • Watsu
 • Chi Nei Tsang
 • Equilibropathie

4 Elle Senkron Masajı

Bu Ayurveda kökenli masaj tekniğinde iki masör rahatlatıcı masaj etkisini daha da artırmak için bakım yapılan vücudu aynı anda ve senkron şekilde yoğururlar. Bu uygulama bakım yapılan kişi üzerinde sadece bir masör tarafından dört elle masaj yapılıyormuş etkisi oluşturur. Bu etki masaj yapılacak kişi sedye üzerinde rahat bir pozisyonda karın üstü uzandıktan sonra ikinci masörün kibar ve sessiz bir şekilde bölüme girmesi ile daha da güçlenir. Ayurveda’ da dört elle uygulanan masajlar bilinmesine rağmen modern uygulamalarda bu Doğu ve Batı tekniklerinin bir karışımıdır. Japon Shiatsu stil elementleri, geleneksel Thai masajı, Endonezya ve İsveç masajları ile Hawaii Lomi – Lomi masajı Aroma yağları ile kombine edilir.

Marma nokta masajı

Bu da Ayurveda kökenli bir bakım türüdür. Marma “gizli”, “saklı” ve “yaşam için önemli” anlamına gelir ve bu nedenle Marma noktaları vücutta çok önemli enerji noktalarıdır. Bu Marma noktalarına yapılan masajla insan vücudunda akan yaşam enerjisinin çok sayıda enerji noktasında veya merkezinde yoğunlaşması amaçlanır. Hint Ayurveda’ sında 107 adet Marma noktası bilinmektedir ve bu noktalara uygulanan baskı veya masaj ile yarar sağlanabildiği gibi zarar verici sonuçlar da ortaya çıkabilir. Marma nokta masajı hareketliliğin artırılmasında Vatatypus için idealdir. Bunun için Ayurveda otlarından yağlar veya lavanta, ökaliptüs veya nane gibi eterik yağlar kullanılabilir.

Watsu

Watsu “water = su” ile “shiatsu” kelimelerinden geliştirilmiş olup meridyenlerde enerji akışını uyaran Japon “Shiatsu” masaj tekniğinin su içinde bir uyarlamasıdır. Bu su bakımının avantajı vücudun bir minder veya sedye üzerinde yapılması mümkün olmayan değişik hareketlerle suyun içinde yumuşak bir şekilde hareket ettirilmesidir. Aynı zamanda vücut ağırlığı su içinde % 90′ a varan bir oranda azalır, bu da omurga üzerindeki basıncın düşmesini sağlar ve böylece eklemlerin sakatlanma rizikosu önemli ölçüde düşer. Bu nedenle Watsu özellikle hamileler ve kas fonksiyon bozuklukları, eklem rahatsızlıkları bulunan kimseler için idealdir.

Chi Nei Tsang

Chi Nei Tsang Çin’ de dağ manastırlarında Daost keşişleri tarafından geliştirilmiştir. Keşişler spiritüel pratikliğin en üst kademelerine ulaşmak için bu metotla vücudu zehirlerden temizlemek ve güçlendirmek istemişler. Chi Nei Tsang’ ın kelime anlamı “iç organların enerjisinin ve programlanmasının işlenmesi” dir. Göbek çukurunun çevresindeki karın bölgesi vücudun ve metabolizma hareketlerinin (sindirim ve zehirlerin temizlenmesi gibi) ve de enerjinin ağırlık noktasının merkezi olarak kabul edilir ve masaj uygulanır. Diğer masaj şekilleri dışardan vücudun merkezine doğru etkili olurken Chi Nei Tsang’ da bunun tam tersi oluyor: Chi Nei Tsang vücudun diğer alanlarını merkezden etkiliyor. Chi Nei Tsang ayak, bacak ve karın / kasık  bölgesinde yanlış kemik gelişmelerinde ve sırt kas yapısında kronik ağrılarda kullanılabilir.

Equilibropathie

Equilibropathie vücut ve beyin arasındaki dengenin yeniden kurulmasında yardımcı olur. Akupunktur ile solunum, denge ve genleştirme çalışmalarının bir kombinasyonudur. Vücuttaki enerji birikimlerinin çözülmesi ile kas gerilimleri yumuşatılır.

Uluslararası SPA – Bakımları

Gelişmiş endüstri ülkelerinde boş zamanları değerlendirme konusunda gerçekleştirilen gelişimler çerçevesinde eski tatil beldelerin seyahat hedefleri olarak gösterilmesi yanında hedefli şekilde rahatlama olanaklarının sunulduğu beldelerin ve kuruluşların ziyaretleri de her gün artan bir şekilde teklif edilmeye devam ediliyor. Buralarda çalışma hayatına bağlı olarak vücuda yüklenen stresin atılması, vücuda yeni ve taze enerji kazandırılması hedefleniyor. Bunun için negatif stresin önlenmesi amacıyla suya dayandırılan, yaşam enerjisinin yenilenmesi için kökeni eski geleneksel sistemlerde gizli bakım şekilleri yeniden keşfediliyor. SPA – düşüncesi sonuç itibarı ile devamlı gelişen endüstrileşme içinde her gün daha da güçleniyor. Thalasso terapileri, Floating veya rahatlatıcı çiçek banyoları günümüzde diğerleri ile birlikte SPA – bakımının önemli bileşim parçalarını oluşturuyorlar.

Önemli SPA – Bakım şekillerinin örnekleri:

 • Aroma terapisi
 • Thalasso terapisi
 • Floating
 • La Stone terapisi
 • Lomi – Lomi masajı

Aroma terapisi

Aromalarla yapaılan terapinin temeli solunum ve masajdır. Solunum ve masaj kombinasyon uygulamasının kökeni Fransız kimyager René – Maurice Gattefossé’ ye kadar uzanır ve anlamı “Güzel kokular ve bitkilerle bakım” dan başka bir şey değildir. Soluk alma sırasında eterik yağlar mukoza zarı ve duyu organları üzerinden algılanırken aroma yağları ile yapılan masaj sırasında koku maddeleri vücuda cilt üzerinden ulaşır. Solunum nefes yolu hastalıklarında, sinüs ve boğaz enfeksiyonlarında veya bronşitte yardımcı olur. Kaslar, organlar ve eklemler masajdan olumlu etkilenir.

Thalasso terapisi

Thalasso terapisi deniz suyu ve su yosunları uygulamasıdır, Yunanca “thalassa”

(= deniz) kelimesinden geliştirilmiştir. Deniz suyundan elde edilen minerallerin yüksek oranda tedavi edici güce sahip oldukları düşünüldüğü için Thalasso terapisinden alerji, depresyon ve uyarılma durumlarında yararlanılır.

İzolasyon havuzunda Floating

Floating kapalı bir havuzda loş ışık altında yapılan bir su bakımıdır. İki saatlik bir Floating uygulaması 8 saatlik derin uyku ile aynı değerdedir. Bu bakım duygular için bilinci artırır, kronik ağrıları hafifletir ve meditasyonu olumlu etkiler. Floating sara, şizofreni, böbrek rahatsızlıkları ve cilt hastalıklarında önerilir.

La Stone terapisi

La Stone terapisi bir masaj türüdür. Bu masajda hastanın vücudu üzerinde sıcak taşlar gezdirilir; bu sıcak taşlar ayrıca gerilimlerin çözülmesi için ilgili enerji noktaları üzerine konur. Bu terapi bakım uygulamasının özelliği farklı ısılarda düzgün taşların kullanılmasıdır. Soğuk ve sıcak taşlar arasında oluşan kontrast kan dolaşımının düzelmesini, lenf sisteminin uyarılmasını ve vücuttaki zehirlerin temizlenmesini sağlar. Böylece kas gerilimleri çözülür, bağışıklık sistemi güç kazanır.

Lomi – Lomi masajı

Lomi – Lomi masajı geleneksel olarak dua etmek, perhiz ve masajdan oluşur. Günümüzde masaj kaslarda kan dolaşımının hızlandırılması, lenf sisteminin uyarılması ve kiriş sakatlıklarında tedavinin çabuklaştırılması için uygulanır. Masör elle uygulanan masaj tekniklerine ilave olarak La – Stone masajında sadece aynı derecede ısıtılmış taşları kullanır.

Su yosunu bakımı

Burada kullanım türlerine göre seçkin su yosunu tiplerinden hazırlanmış paketler kullanılır. Bunlar metabolizma hareketlerini hızlandırır, toksinlerin atılmasını sağlar, nemlendirir ve diyetlerde destek oluşturur. Madenler, mineraller, vitaminler ve amin asitler dahili ve harici olarak aynı zamanda aynı etkiyi sağladıkları ve ağız yoluyla kullanım için uygun şekilde olmaları nedeniyle beraberinde kısmen su yosunu kapsüllerinin de ağız yolu ile alınması önerilir.

Alp bölgesi saman banyosu

Alp bölgesi saman banyoları yabani ot karışımlarından oluşturulur. Bu otlar özel bir sistemle toplanır ve kurutulur, daha sonra banyo katkı maddesi olarak kullanılır veya nemli sargılar şeklinde hazırlanır. Bu şekilde rahatlatıcı bir etki sağlanır. Alp bölgesi saman banyosu aynı zamanda ciltte kan dolaşımını hızlandırıcı etkili bir madde olarak kabul edilir.

Aqua Balancing

35o C sıcaklığında su içinde müşterinin vücudunu hareket ettirmesi ve bir terapi uzmanı tarafından yapılan masaj ile stresin önlenmesi, ruhsal ve vücutsal blokajların çözülmesi mümkün olabilir.

Ayurveda

Ayurveda’ nın kaynağı Hindistan’ dır, “yaşamın bilimi” olarak kabul edilir, ortalama 5.000 yıllık bir geçmişe sahiptir ve dünya üzerindeki en eski halk sağlığı bilimidir. Temelini, insan yaşamının ve sağlığının 5 ana elemente (su – toprak – ateş – hava – eter) bağlı olduğu teorisi oluşturur. Denge var ise insan sağlıklıdır. Bu nedenle Ayurveda doktorları güçlerini bu dengenin yakalanması veya yeniden kurulması yönünde geliştirirler. Bakım yapılan kimse bir nabız belirlemesi yoluyla genelde Dosha adı verilen bir insan tipi grubuna (Vata, Pita, Kapha) dahil edilir ve davranış şekli buraya uygulanır. Belirli otlar, uygun beslenme ve Ayurveda bakımları (örneğin, senkron masajı, alın üzerine yağ dökülmesi veya buhar banyoları) vasıtasıyla vücuttaki zehirler temizlenecek ve bağışıklık sistemi güçlenecektir. Bunun yanında, örneğin, gevşetici banyolar, yabani otlu buhar paketleri, yumuşak dökümler ve sıcak yağ ile masajlar ve Aroma terapisi gibi sadece rahatlığın artırılmasına yönelik bakımlar da  uygulanır.

Banyolar ve Balneo terapisi

Banyolar ve Balneo terapisi esasında farklı sistemlerdir. Örneğin, vücudun tamamı  (tam banyo) veya belirli bölgeleri (kısmi banyo) suya sokulabilir, veya buhar (buhar banyosu, çamur, Peloid banyosu) veya gaz (hava banyosu) ile bakım yapılır. Etkiler  moral yükselişi, hidrostatik basınç, viskosite, termik özellikler (ısı) ve banyo kullanımı ile belirlenir. Sunulabilecek bazı banyo tiplerini saman, tuz, Roma, süt, Rasul, bal, iyot, CO2, buhar, fırça, hava incisi, termal ve fiskıye banyosu olarak sayabiliriz. Burada ayrıca sayabileceğimiz doğal sağlık kaynaklı bakımlar (mineral, karbon oksit, tuz, kükürt), çamur (Fango, çamur, balçık) ve deniz suyu ile beslenen bakımlar vardır. Bakımlar çoğunlukla özel masajlarla bağlantılı şekilde banyo veya paket olarak uygulanır. Doktor tavsiyesi ile terapi alanında uygulanmaları dışında SPA alanında rahatlamanın hedef lendiği farklı banyo türleri de bulunmaktadır.

Güzellik (Beauty) banyoları

Burada söz konusu banyolar tuz veya fiskıye banyoları, ayrıca metabolizmayı uyaran veya güçlendiren süt – peynir banyoları da olabilir. Öncelikle Day – SPA’ larda sunulan güzellik banyoları öncelikle cilde kayganlık kazandırır.

Biyosauna

Biyosauna en fazla 55o C olan ısısı ve maksimum % 45 olan nem oranı ile Fin usulü sauna kadar sıcak ve nemli değildir ve bu nedenle kalp – dolaşım sistemini Fin saunasında olduğu kadar zorlamaz. Çoğunlukla bir renk – ışık ışınlaması ile kombinasyon içinde uygulanır.

Body – Scrub / Fırça masajı

Body – Scrub ve fırça masajı Luffa eldivenleri veya fırçalarla uygulanan kan dolaşımını hızlandıran bir vücut masajıdır.

Bodywrapping

Bodywrapping bir kompres bandajlama (su yosunları, mineral çamuru, Fang, vs) ile bağlantılı olarak uygulanan bir Aroma terapi bakımıdır. Vücuttaki toksinlerin ve zehirlerin temizlenmesinde kullanılır.

Caldarium

Caldarium Roma banyo kültüründen günümüze ulaşmış bir buhar ve solunum banyosudur. Rahatlama bölümü bir havuz veya küvet ile donatılmıştıır. Caldarium banyosunun karakteristik özelliği hava neminin çok yüksek olması ve bu nemin çoğu zaman eterik yağlar ve esanslar ile yoğunlaştırılmasıdır.

Kleopatra banyosu

Kleopatra banyosunda vücut süt ve bal ile iyice nemlendirilmiş, sıcak bezlerle sarılır; özellikle kuru ciltler için yüksek etkili bir uygulamadır.

Buhar banyosu

Buhar banyosu yüksek hava nemine sahip bir sıcak hava banyosudur. Rahatlatır, cildi yumuşatır ve kayganlaştırır, soğuk algınlığı hastalıklarını hafifletir. En çok bilinenleri Fin Buhar Banyosu ve Türk Banyosu (Hamam)’ dur.

Day – SPA

Day – SPA bir günlük SPA (ismini Belçika’ daki kumsal şehri Spa’ dan almıştır)  uygulamasıdır. Çoğunlukla lüks rahatlama vahalarından oluşan, özellikle büyük şehirlerde örneğin, City – Spa şeklinde hizmet sunan günlük çiftlik türüdür. Bu tür kuruluşlar kural olarak yaşam stili karakterinde geniş kapsamlı rahatlama, gevşeme ve güzelleşme bölümlerinde hizmet verirler.

Bazı durumlarda SPA kelimesi ile çoğunlukla su yosunları, çamur ve mineral tuzlarından (örneğin, ölü denizden) oluşan kozmetik ve vücut bakımı ürünleri de tanıtılır.

DETOX

Alınan bu toksinlerin dokularımıza zarar vermeden atılmasına detoksifikasyon, kısaca detoks denir. Toksinlerin hepsi dışardan alınmaz. Vücudumuz da bu zararlı maddeleri yaşam tarzımıza bağlı oluşturabilir. Vücudumuzda iki farklı detoks sistemi vardır. Birincisi antioksidasyon sistemi, ikincisi ise karaciğerin detoksifikasyon görevidir.

DİYET

Kelime anlamı beslenme biçimi olan diyet zayıflama için atılması gereken ilk adım olarak büyük önem taşır. Bir canlı metabolizması tarafından tüketilen yiyeceklerin tümü anlamına gelen diyet, belirli kurallar çerçevesinde yoğun ya da kısıtlı gıda tüketimine dayanır.

Buz sarması

Buz sarması dondurulmuş havlular ile uygulanır, kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandırır.

Fango

Fango volkanik kökenli sıcak kaynaklardan elde edilen bir mineral çamurudur (örnek: Eifel fangosu). Fango ince toz yapısı nedeniyle suyu ve ısıyı çok iyi bağlar. Diğerleri yanında romatizma şikayetlerinde paketler ve bantlar için soğuk, vücut ısısında ve sıcak olarak uygulanır, hafifletici, rahatlatıcı, ağrıları dindirici ve genelde huzur verici bir etki yaratır.

Floating kabini

Floating kabini yumurta şeklinde tek kişilik bir kabindir, içi sıcak, acı tuzlu su ile doldurulmuştur. Oluşan itme gücü ile vücut su yüzeyinde rahatlıkla yüzer. Su, ısı ve özel tuzlar kas ve eklemler üzerinde rahatlatıcı bir etki oluşturur.

Frigidarium

Frigidarium bir helezon duşudur. Fiskıyeden püsküren soğuk suyun sesi, mavi ışık ve ökaliptüs kokuları değişken şekilde sıcak tropik yağmurlara, güneş ışınlarına ve Maracuja kokularına karışır. Duş aşaması bir masaj etkinliğine benzer, canlılık verirken aynı zamanda rahatlatır.

Ayak refleks bölgesi masajı

Ayak refleks bölgesi masajı binlerce yıllık geçmişe dayanan bilgiler temelinde gelişerek günümüzde çok sık uygulanan terapi şekline ulaşmıştır. Ayak tabanlarında belirli bölgelere yapılan masaja dayanır ve bu bölgelerle bağlantısı olan belirli organların yansımalı etkilenmesine yarar. Masaj vasıtasıyla kendi kendini tedavi etme güçleri kuvvetlenir. Ayak refleks bölgesi masajınınrahatlatıcı bir etkisi de vardır ve stresin azaltılmasında destek sağlar. Bütünsel bir nokta basınç masajı olduğu için klasik masajlardan sayılmaz. Bu masajda vücudun her bir parçasının ve her organının ayaktaki belli bir refleks bölgesi ile bağlantılı olduğu kabul edilir (Glossar’ da Akupressur ile karşılaştırma).

Hamam

Hamam içinde egzotik aromalar katılmış ve rahatlatıcı ısı ışınları bulunan, içerde hava ısısının 40o C – 45o C arasında ve hava nem oranının da ort % 100 yakınında bulunduğu, aynı zamanda terleme banyosu olarak da adlandırılan bir oryental buhar banyosudur. Yüksek hava neminin neden olduğu terleme metabolizma hareketlerini uyarır.

Saman banyosu

İyice ıslatılmış ve yumuşatılmıştaze saman bezler içinde vücuda sarılır. Bu yumuşak sargı metodu vücuttaki zehirleri, toksinleri temizler, rahatlatır, vücuda canlılık kazandırır.

Saman çiçeği banyosu

Saman çiçeği banyosu saman çiçeğinden elde edilen özlerin, eterik yağların ve katkı maddelerinin karıştırılması ile oluşturulan bir banyo türüdür. Hareket organlarının kronik hastalıklarında uygulanır. Bir saman çiçeği banyosu romatizma şikayetlerini azaltır ve kaslarda rahatlatıcı etki gösterir.

Kneipp Terapisi

Kneipp Terapisi Rahip Sebastian Kneipp (1821 – 1897) tarafından geliştirilmiş olup kendi adıyla anılan bir hidroterapi sistemidir. Ana düşüncesi sağlıklı bir beslenme sistemi ve yaşam tarzı ile bağlantılı olarak sıcak ve soğuk su uygulamalarıdır (dökmeler, suda yürüme, sargılar, paketler, yarım ve tam banyolar). Kneipp uygulamaları ağrıları hafifletici, dolaşımı kuvvetlendirici, yumuşatıcı ve önleyici

etki oluşturur.

Karbondiyoksit banyosu

Karbondiyoksit banyosu için su karbondiyoksit ile çoğaltılır. Sakinleştirici ve kan  dolaşımını rahatlatıcı bir banyo türüdür.

Laconium

Laconium Sauna’ nın geliştirilmiş bir türüdür. 55o C kadar olan ısı yoğun bir terleme yaratarak zehirlerin ve toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.

La – Stone Terapisi

La – Stone terapisinde eller yerine 55o C sıcaklığa kadar ısıtılmış bazsalt taşları ile çalışılır. Bu taşlar belirli Akupunktur noktalarının üzerine yerleştirilir. Termik etki gerilimleri çözer, kan dolaşımını uyarır ve vücudun kendi kendini tedevi edici gücünü artırır.

Liquid Sound

Liquid Sound sıcak, çoğunlukla minerallerle zenginleştirilmiş tuzlu suda ışık ve müzik eşliğinde uygulanan bir banyo türüdür. Ağırlıklardan arınmış, rahatlamış bir durumda suyun içinde süzülürken ışık vurgularının ve (Video) resimlerinin özel olarak seçilmiş rahatlatıcı müzik sunan melodilerin eşliğinde güzel duygular yaşanır.

Masaj

Masajda değişik tekniklerin yardımı ile okşama, yoğurma, vurma veya sürtme hareketlerinin uygulanması yoluyla kas grubunun ve cildin kan dolaşımı uyarılmış olur. Uygulama el veya cihaz ile yapılabilir.

Çamur banyosu

Çamur banyosu sıcak bir toprak banyosu veya paketidir.

Rasul banyosu

Rasul banyosu Roma banyo kültürünün Araplar tarafından geliştirilmiş bir şeklidir. Su, sıcaklık, çamurlar ve aromalandırılmış hava egzotik bir büyü halinde bir araya getirilerek etki yaratmaları sağlanmıştır. Oryental merasim vücudun temizlenmesini  ve bakımını amaçlar. Çamur paketleri çamur banyosunda kalınan süre içinde yeniden aktif duruma getirilirler, böylece kan dolaşımını ve bağışıklık sistemini destekler, toksinlerin ve zehirlerin atılmasını sağlarlar.

Roma banyosu

Roma banyosu bir terleme banyosu olarak her birinde bir kurna ve bir küvet bulunan, farklı sıcaklıklarda üç bölümden oluşur: Tepedarium (ön ısınma bölümü), Laconium (kuru ve sıcak terleme banyosu) ve Caldarium (çok sıcak nemli terleme banyosu). Rahatlatıcı etki sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığı hastalıklarına karşı bir önlem oluşturur.

Sauna

Sauna’ da terleme amaçlı olarak sıcak hava banyosunun ısıya göre değişik şekilleri vardır. Uygulamanın düşüncesi ve amacı vücudun kuvvetlendirilmesidir. Dolaşım uyarılır, bağışıklık sistemi güçlendirilir ve cilt toksinlerden temizlenir.

Denge banyosu

Ortalama 39O C ısıda özel bir su yatağında çeşitli katkılar ilave edilmiş paketlerdir.

Kükürt banyosu

Kükürt ile zenginleştirilmiş sıcak suda bir banyo. Özel olarak romatizma şikayetlerinin hafifletilmesinde kullanılır.

Tuzlu su banyosu

Tuzlu su banyosu yemek tuzu içeren sıcak suyla yapılır. Toksinlerin atılmasını sağlar, metabolizmayı uyarır, romatizmayı hafifletir ve cilt metabolizmasının osmotik olarak uyarılması sonucu selüliti azaltır.

Thalasso Terapisi veya Thalasso banyosu

Deniz suyu su yosunları banyoları, bataklık ve su yosunu paketleri, su yosunu deniz suyu püskürtme banyoları, deniz çamuru paketleri, deniz tuzları ve  mineralleri su altı masajları ile kombinasyon halinde Thalasso uygulamaları olarak nitelendirilir. Genel yorgunluk hallerinde, kalp ve dolaşım rahatsızlıklarında ve yenilenme durumlarında uygulanır.

Kaplıca kürleri

Kaplıca kürleri kaplıca suyu ile uygulanan içme ve banyo kürleridir. Su direkt olarak kaynaktan elde edilir ve en az 20o C sıcaklığındadır.

Su altı masajı

Su altı masajı tam banyoda el ile veya ayarlanabilir su ışınlamasında 37o C ısıda aletsel olarak uygulanır. Rahatlatıcı ve sertleşmiş kaslarda çözücü etki sağlar.

Vichy – duşu / banyosu 

Bu soğuk – sıcak suyla ve fırça masajı ile uygulanan bir değişken duş şeklidir. Yatay olarak yerleştirilmiş bir kaç duş başlığından gelen su ile yatar vaziyette iken de duş yapma olanağı sağlar.

Cilt Bakımları ve Vücut Bakımları

Lifting (Sıkılaştırıcı) Vücut Masajı

Masaj Yöntemi İle Vücut Sıkılaştırma Vücudunuzun sarkmış kısımlarındaki cansız hücreleri harekete geçirmek için uygulanan masaj yöntemidir. Masaj sayesinde doğal yollardan sağlanan kolajen ile vücudunuzdaki hücreler canlanır ve cildiniz daha sıkı bir hal alır

Anti-aging Cilt Bakımları

Anti-Aging yaş ilerlemesine bağlı olarak oluşan hastalık risklerini saptayarak gidermeye çalışan, bu yolla uzun ve sağlıklı yaşama ulaşmayı amaçlayan bakım programlarıdır.

Cilt altında bulunan ve cilde esnekliğini, gerginliğini kazandıran kollajen, hyrulonik asit ve elastik lifler ultraviyole etkisiyle kalitesini yitirirler. Böylece cildin gerginliği azalır, cilt yer çekimine karşı verdiği savaşı kaybeder ve zamanla ciltte sarkma, kırışıklıklar meydana gelir. Bu nedenle sürekli bakıma ihtiyaç duyar. Güneş ışınları, çevresel kirlilik, duygusal durum, uykusuzluk gibi hassas stres faktörlerinden etkilenir. Bu faktörler özellikle alın ve yanaklardaki çizgilerin oluşumunu destekler.

Cilt yapısını etkileyen önemli bir faktör ise genetik özelliklerdir. Hyarulonik asit, anti aging , firming, vitamin bakımları ile günümüz teknolojisi ile birlikte I- beauty, aquapeel  gibi yaşlanmayı geciktirici birçok bakım bulunmaktadır.

 

error: Content is protected !!