Spa İşletmelerinde Mal ve Ürün Bilgisi

 1. SPA – İşletmeleri için teklif değerlendirmelerinde genel görünüm verebilmek.
 2. Ürünlerin etki şekillerini ve endikasyonlarını belirleyebilmek.
 3. Ürünlerin değişik bakımlarda kullanım şekillerini anlatabilmek.

SPA – işletmelerinin denenmiş ürünlerine bakış               

Deniz suyu ürünleri çok yönlü kullanım olanakları sunarlar ve son derece yüksek etkiye sahiptirler. Bu nedenle SPA – kuruluşlarında muhakkak bulunurlar. SPA – Danışmanı aşağıdaki açıklamada deniz aktif maddelerini içeren, SPA – bakımlarında kullanılan ürünleri bulacaktır:

Kızıl Deniz’ in canlılık veren toprağı çok ince kil toprağından, tuz ve minerallerden – magnezyum ve potasyum – oluşur ve sadece Thalasso sargılarının uygulanmasında kullanılır. Cildin temizlenmesine, toksinlerin atılmasına ve gerginleştirilmesine yarar, minerallerle vücuda canlılık kazandırır.

Su yosunu maskeleri yoğun bakım, rahatlama, cildin gerilmesi ve sıkılaştırılması için hedefli bakım programları içerir. Mineraller, tuz, madenler, vitaminler ve amin asitler  nemi bağlayacak, cilde daha fazla direnç kazandıracak, metabolizmayı uyaracak ve cilde taze bir görüntü sağlayacak özelliklere sahiptir.

Aroma su yosunları vücut paketleri Thalasso, su yosunu ve aroma terapisinden oluşan kombinasyonlardır. Bu tür bir vücut veya yüz paketinin bileşim parçaları cilt metabolizması üzerinde yoğun etki oluşturur ve cildi zehirlerden temizler.

Algotherm’ den geliştirilmiş bir vücut maskesi kahverengi su yosunu özlerinden, kafein ve sarmaşık otundan oluşan, zayıflama kürüne destek sağlayan bir Phyto – Aromatic kompleksine dayanır. İçinde bulunan su yosunları cildi besler ve Epidermisin üst katmanlarını hidratize eder (nemlendirir).

Kahverengi su yosunu özlerinden yapılan Thalasso maskeleri ciltte çevre etkilerinin neden olduğu tortulaşmayı önler, konsantre ve uzun süre kalıcı şekilde nem girişi sağlar.

Spirulina su yosunu ve Cytochine kan dolaşımını ve metabolizmayı uyarır, yıpranmış cildi onarır. Tüm ve kısmi vücut paketleri için uygundur.

“Mercan krem maskeleri” cildi sürüldükleri anda mineral tuzları ve madenlerle besler, cildin nem depolarını doldurur. Seçkin mikro toz su yosunları tüm vücut paketlerinin ve Balneo uygulamalarının temelini oluşturur. Toksinlerin atılmasında, metabolizmanın uyarılmasında, rahatlamada ve genel huzurun yükseltilmesinde yardımcı olur.

Lav taşları Hot – Stone (sıcak taş) masajında kullanılır. Volkanik kökenli taşlar masajdan önce ısıtılır, vücuda konulduklarında ısılarını vücuda iletirleri. Bu kan dolaşımını hızlandırır, doku ve hücrelerin oksijen ile beslenme oranını yükseltir.                                                                                                             

Ürünlerin kullanım olanakları                                                        

Yukarıda sözü edilen bütün ürünler uzman satış yerlerinde bulunur. İçerik ve aktif maddeleri SPA – bakımlarına uygun şekilde düzenlenmiştir. Burada belirtilen ürünler evde devam ettirilecek bakım için de doğal olarak kullanılabilir. İçerik ve aktif maddelerden kullanım şekli belirlenir. İstenilen bakım sonucuna göre ilgili ürün seçilir. SPA – Danışmanı SPA teklifine uygun bakım ürünü çeşitlerini hazır bulundurmak zorundadır. Uygulama olanakları Hidro ve Thalasso terapilerinde yüz ve vücut bakımlarını karşılayacak durumda olmalıdır. Bütün ürünler dermatoloji açısından test edilmiş olmalarına ve sıkı bir kalite kontrolünden geçirilmelerine  rağmen bir alerjik reaksiyon kati olarak olasılık dışı bırakılamaz. Bu nedenle eski bilgilerde de öngörüldüğü şekilde ilk uygulama öncesinde müşteri üzerinde bir cilt testi uygulanmalıdır.

SPA – alanında cihaz bilgisi                                                                         

 1. Cihazların farklı kullanım şekillerini, fonksiyonlarını ve yararlarını sayabilmek ve açıklayabilmek.
 2. Cihazların tarihine uygun şekilde kullanımlarını belirleyebilmek.
 3. Endikasyonlarının ve karşı endikelerini tanımlayabilmek.

SPA – teklifleri ve SPA – bakımları ile ilgili olarak talepler gözle görülür şekilde artıyor. Vücut rahatlığı, gevşeme ve yenilenme ihtiyacı son zamanlarda kullanıcıların en önemli sorunu olmaya başladı. Anaforlu küvet ve buhar banyosu gibi modern donanımlı bir hardware bir SPA planında muhakkak bulunmalıdır. Marka endüstrisi şekil ve fonksiyon, teknik veya görüntü açısından bütün isteklere cevap verebilecek durumda. Ancak, hijyen, temizlik sevgisi ve dayanıklılık gibi günlük uygulamada önemli rol oynayan faktörler de ihmal edilmemeli. Bu nedenle yatırımların başlangıçtan itibaren kalite ve uzun süre dengeli bir fiyat – kapasite oranı açısından kontrol altında tutulması gerekir. Bunun sonucu olarak ürün grupları arasında

önemli fiyat farklılıkları oluşabilir ve bu farklılıklar boy, şekil, malzeme ve

özellikle donanım şekli nedeniyle daha büyük boyutlara dahi ulaşabilir. Anaforlu küvetlerde fiyatlar genelde 2.500 € – 20.000 €, multi fonksiyonlu buhar duşlarında 5.000 € – 15.000 € arasındadır. “Önemli olan güzel köpürmesi” parolası ile satın almak SPA – Danışmanına da bakım yapılan kişiye de bir yarar sağlamayacaktır. Hardware teknik olgunlukta ve ergonomik açıdan olumlu şekilde düzenlenmiş olmalıdır. Geniş kapsamlı olarak entegre edilmiş elektronik sistem nedeniyle özel güvenlik sistemlerine girilmemiştir. Bu nedenle kontrol mühürüne veya RAL – kalite işareti gibi sertifikalara dikkat edilmesi gerekir. Bir kalite kontrolü aşağıdaki kriterleri içermelidir:

 • Komple ön montaj (kutu sistemi değil),
 • Problemsiz bir bakım,
 • Düzenli bir dezenfekte sistemi,
 • Kalan suyun tamamen boşaltılması,
 • Yedek parçaların daha sonra alınabileceği garantisi,
 • Konu uzmanı bir eleman tarafından yapılacak doğru bir montaj için garanti.

Küvetlerin kullanılması                                                                   

Anaforlu havuz fonksiyonlu, üst yapıda solaryumu bulunan veya küvet içinde ve / veya küvet kenarlarında sırt, ense, omuz, üst baldır ve alt baldır kas yapıları için ayrı su püskürtme memelerine sahip banyo sistemleri küvet boylarına ve kullanılan malzemeye bağımlı olmadan temin edilebilir. Seçmeli olarak alınabilecek püskürtme memelri bireysel olarak ayarlanabilir ve özel bir masaj duygusu yaratır. Banyo yapan kimse bir düğmeye basarak uzaktan kumanda vasıtasıyla her pozisyonda istediği kapasiteyi ayarlayabilir ve bunu Display’ de kontrol edebilir. Özel donanımlı anaforlu havuzlarda su altı lambaları ile etkileyici extralar monte edilmiştir.Zemindeki püskürtme memeleri zeminden yukarıya doğru yükselen hoş kabarcıklar oluşturur. Bunlar tüm vücutta cildin sinir lifi uçlarını uyarırlar. Bu sürtme masajı tüm organizmayı rahatlatır ve sakinleştirir. Ayak refleks bölgesi masajı için kullanılan Mikro – Jet – memeleri de vardır. İsteğe bağlı olarak arzu edilen her masaj noktası veya Jakuzi uygulamaları için ilave Jet memeleri de monte edilebilir. Küvet içinde en yeni tıbbi – ergonomik bakış noktalarına göre geliştirilmiş farklı akış kanalları modern küvetlerde rahatlamak için optik zirve yaşamı duygusu yaratırlar. Küvet zeminin ortasındaki hafif yükseltiler küvet içinde güvenli şekilde durmaya,  küvete kolayca girmeya ve çıkmaya yardımcı olur.

Duş ve buhar duşunun kullanılması                                

Duş kabinleri de küvetler gibi her türlü seçmeli şekilde alınabilir. Farklı baş duşları, ense, omuz, sırt, bacak ve ayak bölgeleri için ayrı püskürtme memeleri bu günün teknik standartlarındandır. Arzu edildiğinde vücudun her bölgesi için özel memeler monte edilebilir. Çok yönlü ışınlama sistemleri yeni değildir. Sağnak, istim ve lüks fonksiyonlu duş kabinleri modern varyasyonlardır. Sağnak versiyonu yüksekliği aşamasız şekilde ayarlanılabilen el ve baş duşuna ve ayrıca çeşitli yan püskürtme memelerine sahip bir duş birimidir. İstim varyasyonu, içinde bir baş duşu, ışık ve hoparlör bulunan bir dam ile örtülmüştür. Dam içine yerleştirilmiş bir ışık halkası çeşitli renklerde lüks bir ortam yaratır. Bir Aroma kabında kokulu yağlar ve otlar sunulabilir. Wellness duşları çeşitli varyasyonlarda mevcuttur: Kneipp hortumu ve duşu, ekne duşundan doğal taşlardan yapılmış şeralelere kadar herşey vardır. Olay duşları adı verilen sistemler iki olanak sunar: Müşteri bir düğmeye basarak tropik yağmur altında durmakla bir buz yağmuru altında bulunmak arasında seçim yapabilir. Birinci seçenek güneş parlaklığında ilave ışınlama ile yumuşak sıcaklıkta bir sağnak yaratırken ikinci seçenekte müşterinin üzerine soğuk bir buz yağmuru boşalır. Her iki yağmurun da süreleri ve yoğunlukları elektronik bir kumanda vasıtasıyla ayarlanabilir. Bu şekilde bir duş kabini gerçek bir dinlenme ortamına dönüştürlebilir. Lüks modellerde özel teknik kurnazlıklar da düşünülmüştür. Kullanım sırasında müşteri buhar ısısını ve çalışma süresini kendi isteğine göre ayarlayabilir. Bir ayırıcı buharın en iyi şekilde yayılmasını sağlar. Su buharının terapi etkisini yükseltmek için ayırıcıya kokulu yağlar ve diğer katkı maddeleri ilave edilebilir. Bunların dışında portatif oturma olanakları da ayrı bir konfor sunar.

Tüm küvet ve duş teklifi uygun yükseklikte fiyatlar karşılığında bir macera yaşantısı olarak temin edilebilir. Ürün açıllamaları ve fiyat listeleri uzman satış yerlerinde ve fuarlarda görüşünüze açık tutulmaktadır.                                                                                  

SPA – alanında çalışanların seçilmesi                                                                                                                                            

 1. SPA – İşletmesinde hangi görevlinin hangi bakım türlerini uygulayabileceğini bilmek.
 2. SPA – alanında kendi çalışma bölgeniz ile bağlantılı olarak meslek görüntülerini belirleyebilmek.

Pratik sağlık uzmanı

Pratik sağlık uzmanları ağırlıklı olarak gözle teşhis, refleks bölgesi teşhisi, biyo enerjik sistemler, segment teşhisi, homeopatik bakımlar, biyo elektronik fonksiyon teşhisleri, diyetler, balneolojik bakımlar, ışınlamalar, mineral ve çiçek terapileri, bitkilerle sağlık bilimi, fizyoterapi, lenf drenajı, masaj, ayak refleks bölgesi masajı, Akupressur, manyetizma, biyo enerji ve nöroloji terapileri, elektro Akupunktur, Kinesioloji, Chiropratik, Osteopathie, oksijen ve ozon terapisi, geleneksel Çin ve Hint Ayurveda Tıbbı ile davranış, sosyoloji ve psiko terapileri ile ilgilenirler. (MASSOW, M.: Atlas Gesundheits – und Wellnessberufe. Econ Ullstein List Verlag, München, 2001).

Masör ve tıbbi yüzme eğiticisi

Masör ve tıbbi yüzme eğiticisi tıbbi banyo terapisinin bütün alanları, örneğin, su altı masajları, Stanger banyosu, çamur banyosu, tuz banyosu ve Aroma banyoları, kaplıca, Balneo, solunum, Elektro, ışık ve ışın terapileri için yetkilidir; masör ve tıbbi yüzme eğiticisi ayrıca hareket terapisi ve hidroterapi ile de ilgilenirler. Masör ve tıbbi yüzme eğiticisinin görevlerinin ağırlık noktaları önleyici, azaltıcı ve rehabilite tıbbında farklılıklar gösterir. Doktorun bir kol uzantısı olarak masaj ve kan dolaşımını ve metabolizmayı uyaran, gerilimleri çözen ve ağrıları hafifleten uygulamalar gibi fiziksel terapileri gerçekleştirir. Bir terapinin kararlaştırılan şekilde uygulanabilirliği, değiştirilmesi veya yarıda kesilmesi gibi durumları belirleyecek özelliklere sahip olmaları gerekir.

Kneipp ve kür banyo uzmanı

Kneipp ve kür banyo uzmanı Kneipp sağlık banyoları alanında doktor talimatı ile ve doktor sorumluluğu altında çalışabilir durumdadır. Kneipp ve kür banyo uzmanı çeşitli kür sistemleri çerçevesinde hidro ve balneo terapi uygulamalarını gerçekleştirir.

Fizyoterapist

Fizyoterapist yardımcı tıp düzeyinde çalışır, örneğin, Ayurveda, Yoga ve sağlık pratiği alanlarında da gelişmelere açıktır. Fiziksel koruyucu ve sağlık fizyolojisi terapilerini uygulama yetkisi vardır. Hastaların aktif şekilde katılmak zorunda oldukları izometrik teknikler gibi, yatar, oturur ve ayakta yapılan hasta jimnastiği ve Aqua terapisi çalışmalarını, hamilelik jimnastiği ve solunum ile gevşeme jimnastiğini uygulayabilecek durumda olmalıdır. Kemik ve eklem hastalıklarında, davranış bozukluklarında, tutulma ve felç durumlarında ve de yaralanmalarda, kemik kırıklarında, çıkıklarda, uzuv amputasyonlarında ve burkulmalarda sıcak, soğuk ve su uygulamaları ile pasif terapiler uygulayabilir. Ayrıca eklem fonksiyonları bozukluğunda kaslarla ilgili refleks hareketlerinin kazandırılması için manüel bakım teknikleri uygulayabilir. Manüel terapi ve Osteopathie konusunda uzmanlaşmış fizyoterapist Chiro praktisyen ünvanını kullanabilir. Ancak doktor diplamalı Chiro praktisyenlerin aksine omurgada manipulasyon uygulayamaz.

Kozmetik uzmanı

Kozmetik uzmanının bakım alanı öncelikle cilt bakımını, müşterinin güzelleştirilmesini, tonlandırılmasını ve kozmetik ürünlerinin satışını kapsar. Cilt durumunun ve fonksiyonlarının belirlenmesi, cilt yüzeyinin temizlenmesi, yüz, boyun ve dekolte bölgelerinin yoğun temizliği, cilt tahrişlerinin bakımı, paketlerin ve maskelerin uygulanması, kozmetik yüz ve vücut masajlarının yapılması, vücuttaki kılların temizlenmesi, el, ayak ve tırnakların bakımının yapılması, bir Make – up’ ın uygulanması, ayrıca evde bakım , beslenme konularında bilgi vermek ve kozmetik ürünlerinin satılması kozmetik uzmanının görevleri arasında sayılır.

error: Content is protected !!