SPA – Planlarından Öneriler

SPA – Planlarından Öneriler                                                                                                                                                                                                                     

SPA bakımları birey sağlığının korunması ve bu konuda önlem alınması için müşterinin arzusuna, kendi vücut ihtiyaçlarına ve alınacak koruyucu önlemlere göre hazırlanması gereken uygulama olanaklarına dayanır. SPA genel Wellness paketinin bir parçasıdır. Bu nedenle SPA tekliflerinde çoğunlukla Anti – Aging ve Beauty uygulamalarının, klasik ve Uzak Doğu masajlarının, Spor ve Fitness, veya gösterişli şekilde hazırlanmış su dünyalarının bulunması şaşırtmamalıdır. SPA bakımları hidroterapi, Thalasso terapisi, buhar banyosu veya Sauna ve bireysel masaj veya banyo şekillerindendir.

SPA düşüncesinin nasıl uygulanabileceği yurt içindeki ve dışındaki bir kaç tanınmış enternasyonal SPA oteline genel bakışta gösteriliyor: Hindistan’ da bulunan Ananda – SPA’ da lüks donanımlı 8 terapi salonu, 1 modern Fitness merkezi ile 6 hidroterapi sistemi bulunuyor. Ayurveda terapileri, Yoga ve meditasyon bir çok programın ana hatlarını oluşturuyor. Vücut ve beyin için bütünsel bakım şekli terapilerde ön planda tutuluyor. Uzmanların yönetiminde misafirlerin rahatlatılması, streslerden kurtarılması, zehirlerin atılması ve vücudun çalıştırılması için bireysel durumlarına göre ayarlanıyor. Bu çalışmalar için yararlanılacak 11 birey bakım odası, 4 dinlenme ve 4 danışma odası, 2 Türk buhar hamamı ve 2 Fin Saunası, 2 Yakuzi, 2 Kneipp banyosu, 2 soğuk su havuzu ve 16 farklı çalışma olanağı sağlanmış 1 Fitness salonu hizmete sunuluyor.

Bakımdan önce her müşteri ile kendi SPA bakım programı ile ilgili olarak çok geniş kapsamlı bir görüşme yapılıyor. Sağlık açısından bir iyileştirme, streslerden kurtulma, iç ve dış temizlik ve de rahatlama ön planda bulunuyorsa aşağıdaki program öneriliyor:

Rahatlama ve gerilimlerin bakımı için aşağıdaki masaj türleri ile masaj uygulaması:                                                                                                                                                      

 • İsveç masajı
 • Aroma terapi masajı
 • Baş, ense, omuz masajı, stres atıcı masaj
 • Senkron masajı
 • Refleks bölgesi masajı

Bu masaj planı 5 gün için hazırlanmıştır ve banyolar ve vücut bakım programları ile uyumlu şekilde uygulanmalıdır. Her bir masaj türü için uygulama süresi 45 – 60 dakika kadardır.

Beraberinde uygulanan hidroterapi, Sauna ve buhar banyosu uygulamaları ile dökmeler tüm vücudun yenilenmesini ve rahatlatılmasını destekleyecektir. Günlük değişiklik programında bir yosun banyosu, bir duş – buhar banyosu ve bir duş serüveni bulunur. 2 günde su yosunları ile Ayurveda usulü vücut sargısı uygulanır.  Daha önce ölü cilt partiküllerinin temizlenmesi için Papaya özleri ile bir Bodypeeling yapılır. Yüz bakımı için rahatlatıcı, cildi ve hücreleri yenileyici bir bal maskesi sürülür. (LEE, G. / ZITA LIM, Ch.: Asien Spa, Christian Verlag, München, 2003).

Schwarzwald’ da bir SPA oteli müşterilerine Thalasso ve yulaf uygulamaları, “Yumuşak su” ile derin rahatlatma, masajlar ve uyarılar, yüz ve vücut bakımları ve genel kozmetik alanından diğer uygulamalarla hizmet veriyor. Bütün SPA uygulamaları yaşam enerjisinin yumuşak şekilde aktifleştirilmesine, yenilenmeye ve kendi kendine tedavi gücünün artırılmasında yarar sağlıyor. Banyo dünyasında 15 x 7 metre yüzey ölçülerinde, 31o C ısıda su dolu bir iç havuz, bir anaforlu havuz ve bir dinlenme bölümü bulunuyor. Sauna mabedinde 80o C ve 90o C ısılara sahip iki Fin saunası, bir sağlık bölümü, bir kristal buhar banyosu ve bir serüven duşu müşterilerin hizmetine sunulmuştur. Müşteri ton bölümünde ve Relax sedyelerinde “ağırlıksız” olarak rahatlama olanağı bulur. Bir Thalasso terapisi günü üç bakım aşamasından oluşur ve bir Relax banyosu ile başlar:

 1. Zehir maddelerinin atılması ve gözeneklerin açılması için yeşil su yosunları ve deniz tuzu ile Thalasso banyosu.
 2. Su yosunları ve deniz tuzu ile Thalasso vücut peelingi, kan dolaşımının hızlandırılması ve ölü cilt hücrelerinin atılması için jel bazında aktifleştirici derin temizleme.
 3. Su yosunları ile Thalasso vücut paketi, gerginleştirici jel bakım yapar, vücuttaki fazla suyun ve zehirlerin atılmasını sağlar.

Bu üç bakım türü peşpeşe uygulanır ve dinlenme aşaması dahil, ortalama 6 saat sürer.

Thalasso özel vücut bakımı

Buhar saunasında ısıtmadan sonra bir tüm vücut deniz yosunu paketi uygulanır. Su yosunları vücudu mineraller ile beslerken ve cilt metabolizmasını uyarırken misafir olumlu ısıda rahatlar. Tazeleyici bir duştan sonra bakım hafif bir tüm vücut masajı ile tamamlanır. Bu uygulama rahatlatıcı ve aynı zamanda uyarıcıdır ve bütün gün yetecek enerjiyi kazandırır. Bakım süresi ortalama 2,5 saattir.

Bir SPA İşletmesinin Kuruluşu ve Organizasyonu

Pazarlama, reklam – tanıtım, basın ilişkileri çalışmaları ile müşteri bağlama gereçlerinin temel prensipleri                                                                                                 

 1. Bir SPA – İşletmesi için bir pazarlama stratejisinin planlama, organizasyon ve uygulama şeklini hazırlayabilmek.
 2. Reklam, Basın ve PR – aksiyonlarının planlanması ve uygulanması.
 3. Bir Mailing aksiyonunun ortaya çıkarılması.
 4. Kamu ve medya ilişkilerinin sağlıklı şekilde yürütülebilmesi.      

Hedef gruplarına özel bir pazarlama stratejisinin hazırlanması 

SPA – İşletmesi’ nin ilk günden başarılı olabilmesi için açılıştan önce ilk adımları belirleyen ve Pre – Opening – Planı adı verilen tanıtımın hedef gruplarına uyumlu şekilde yapılması gerekir. Bir SPA – İşletmesi donanımı satın alınabilir, ancak uygun müşteriler satın alınamaz. Bir SPA – İşletmesinin ekonomik güvenliğinin sağlanması için uygun bir müşteri yapısı oluşturulmalıdır

Corporate Identity               

Tanıtım malzemeleri, not kağıtları – sistemin bütün parçaları bir uyum görüntüsü içinde olmalı, bir Corporate Identity (CI) izlenimi vermelidir. CI için temel düşünce SPA markasının oluşturulması, kuruluşa ve sunulan hizmetlere etkileyici bir görüntü ve ses kazandırmak için profesyonelce şekillendirilmiş bir logonun geliştirilmesidir. Logo bütün reklam medyalarında, fiyat listelerinde, kartvizitlerde ve tanıtımlarda bulunmalıdır. Marka sözlerden ve resimlerden oluşmalıdır. Bir takma isim veya gerçek bir kavram olabilir. Gerçek kavram olması halinde hukuksal rekabet şartları (marka hakkı, tanıtım hakkı) dikkate alınmalı, markanın kullanılırlığı veya bir koruma altında bulunup bulunmadığı iyi şekilde araştırılmalıdır. Marka olumlu çağrışımlar uyandırmalıdır. Bu takma isimlerde zor olabilir.

Girişimci Profili ve Unique Selling Proposition 

Girişimci profilinin ve Unique Selling Proposition’ un (yalnız konuşlandırma işareti) şekillendirilmesinde girişimci planının güçleri ve avantajları düşünce düzeyinde toparlanmalıdır. Bu tanıtım bilgisi tanıtım birimine girebilmek için iletilmelidir. SPA – teklifinin özelliği nedir? Bu girişim diğerlerine göre (çocuk bakımı, Asya SPA bakımları gibi özel sistemler içeren SPA – sistemi, Pepidarium veya Ayurveda, Pilates, Thalasso bakımı) ne gibi farklılıklar göstermektedir?

Pazarlama planı ve Pre – Opening Plan

Üzerinde açılış tanıtımı için gerekliönlemler not edilmiş olan (Pre – Opening – Plan) bir kontrol listesi hazırlanır. Kim hangi işi ne zaman halleder? Planlanan açılış gününden itibaren geriye doğru sayılarak ağ planlama tekniği yardımı ile bir proje planının hazırlanması için ne zaman başlanması gerektiği hesaplanır: Hangi önlemler birbiri peşi sıra uygulanır, hangileri paralel yürütülür? Her önlem için ne kadar zamana ihtiyaç vardır? Bireysel önlemlerin hazırlanması için gerekli olan günlerin toplamı planlama ve uygulama için başlanılması gereken günün tarihini verir. Bu arada, önceden görülemeyen bazı durumların düzeltilebilmesi için çok da kısa olmayacak şekilde bir tampon sürenin dikkate alınması iyi olur. Önlem giderleri – öncelikle örnek reklam malzemelerinin basımı ve sevkiyatlar için nakliye ücretleri gibi direkt giderler hesaplanmalıdır. Bütün bireysel önlemlerin toplamı pazarlama bütçesini verir.

Beklenen satış getirisinin bir bölümü pazarlama önlemleri için ayrılmalıdır. Bu genelde pazarlama getirisinin % 3 – 5 kadarıdır, başlangıçta en fazla % 10′ a kadar çıkabilir. Yeni önerilerin dikkatle takip edilmesi başlangıçta giderler açısından önemlidir.

Profesyonelden reklam ürünleri

Reklam ve tanıtım malzemelerinin profesyonel bir reklam acentası ile işbirliği içinde hazırlanması önerilir. Wellness ve SPA lüksü ve zevki temsil eder, burada en zararlı olanlar profesyonel düşünce dışında oluşturulmuş dekorasyonlar ve yazı metinleridir. Müşteri kazanmak için yapılan reklam bir anda ters etkiye dönüşebilir.

Günlük gazete ve ilan sayfaları

SPA açılışlarından 3 – 4 ay önce dikkatleri açılış gününe yönlendirmek için yazılı, sözlü ve görüntülü medya organlarında düzenli aralıklarda yapılacak tanıtım yayınları ve canlı bağlantılar gerekli olur. Günlük gazete bağlantılarına göre ilan sayfaları daha yararlıdır. İlan örneklerinde de bir uyum görüntüsü (CI) sağlanmasına dikkat edilmeli ve reklam ile duyurulması amaçlanan mesajın net olarak ortaya konması gerekir.

Mailing ve Flyer

Açılışın mevcut müşterilere haber verilmesinde en ideal tanıtım yolu mailing’ dir. Kullanılan kağıt çok ucuz bir görüntü vermemelidir. Davetiye baskısı için bir haberleşme servisinin (Lazer baskı veya baskı makinesi) olanaklarından yararlanılabilir. Müşteri veri bankasının genişletilmesi için her zaman ayrı bir mailing şekli hazırlanmalıdır.

Yeni medyalar

Açılış günü ve diğer pazarlama aktiviteleri Web sayfasında da dile getirilir. Baskı yoluyla tanıtım yapılıyorsa Internette Homepage’ de bütün bilgi ve verilere ulaşılabileceği ayrıca belirtilmelidir. Bir çok müşteri halen özel bir E – Mail adresine sahiptir – müşterilere ulaşmada ve pazarlama önlemlerinde bunlardan yararlanmak mümkün olabilir. Klasik adres listesi yanında zamanla bir E – Mail dağıtıcıları listesi hazırlanmalıdır. Bu konuda açıklayıcı haber kağıtları veya pazarlama önerileri uygun fiyatlarla gönderilebilir.

Açılış gününün en önemli olayı olarak ne kullanılabilir? Dikkat çekmek için ödüllü yarışmalar düzenlemek iyi bir olanaktır. Day – SPA’ nın gezilmesi, orada yeni Fitness uygulamalarının (Power – Yoga veya Thai Chi) veya diğer güzelleşme önerilerinin (Lomi – Lomi, La – Stone gibi egzotik masaj tekniklerinin) tanıtılması da yeni müşterilerin kazanılması için önemli olanaklar olabilir. Müşteri bir SPA işletmesinde kendisine sunulabilecek bütün hizmetleri dokunabileceği yakınlıkta yaşar. Bu olumlu duygular ve çağrışımlar yeni müşterilerin bulunması ve bağlanması için mükemmel bir araçtır. Satış şansının yükseltilmesi için satış getirisi  “hediye kredi kuponları” da açılış gününde eksik olmamalıdır.

Başarılı şekilde hitap edilmesi ve istenilen hedef   gruplarına ulaşılması                                                                                                                                                                                 

İyi bir planlama yarı yarıya kazanç garantisidir. Bir SPA işletmesinin başlangıçta

% 100 ve çalışmalar başladıktan sonra % 70 oranında yeni müşteri kazanma şansına sahip olduğu gerçeği bir SPA işletmesinin pazarlanmasın ne kadar iyi planlanması gerektiğini ortaya koyuyor. Ancak bu durum giderleri olumlu etkileyecek bir faktör değildir. Her yatırımda SPA kuruluşunun tanıtımı ne kadar profesyonelce yapılırsa olumlu yankının da o derecede olumlu olacağı hesap edilir. Çok basit olan ve hiç şaşmayan bir yaşam felsefesi vardır:

 • Memnun müşterileri fazla olan başarılıdır; az olanlar ise başarılı değildir.
 • Çok müşteriye sahip olabilmek için yeni müşteriler kazanılmalı, var olan   eski müşteriler de elde tutulmalıdır.

Bir SPA işletmecisi için en önemli kriterler yeni müşteriler kazanmak ve eski müşterileri de tutabilmektir. Ancak, “müşteri olmak” motivasyonu “müşteri kalmak” motivasyonundan çok farklıdır. Bu nedenle her iki müşteri grubuna – potansiyel müşterilere ve halen var olan müşterilere – tanıtım önlemleri içinde hitap edebilmek için farklı tanıtım gereçlerinin uygulanması gerekir. Mantıklı bir planlamada bu nedenle müşterinin kazanılması önlemlerinin olduğu kadar müşterinin tutulması önlemlerinin de göz önünde bulundurulması gerekir. Bu iki önlem pazarlama planına alınmışsa yeni müşterilerin kazanılması konusunda yine iki olanak bulunmaktadır:

 • Mevcut müşteri potansiyeli üzerinden müşteri kazanılması (“İç tanıtım”)
 • Müşteri kazanmanın direkt olarak müşteri olmayanlar üzerinde yoğunlaştırılması (“Dış tanıtım”).

Bu iki olasılıktan muhakkak ki daha etkilisi mevcut müşteri grubu üzerinden yapılacak iç tanıtımdır; bu müşterilere dostlarına, tanıdıklarına, akrabalarına ve iş arkadaşlarına dağıtmaları için öneri kartları gönderilir. Dış tanıtım örneğin gazeteler, broşürler ve / veya plakatlar vasıtasıyla yapılabilir. İyi bir pazarlama planlamasında iç tanıtım önlemleri yanında dış tanıtım önlemlerinin de bulunması gerekir.

“Pazarlama yılı” genel boş zaman yılını yansıtır ve tüketiciye bağlıdır. Bu ayrıca pazarlama bütçesinin sezonluk olarak hazırlanması gerektiği anlamına gelir. Uzman çevrelerinde 90′ lı yılların başlarına kadar tartışılan şuydu: “Yazın açılan delikler” yüksek tanıtım giderleri ile dengelene bilir miydi yoksa yaz mevsiminde satışlarda yaşanan düşüş olduğu gibi kabul edilip ana bütçe satışların daha yüksek olacağı ilk bahar aylarına göre mi düzenlenmeliydi? İkinci tezi savunanlar kazandı. Neden? Yaz aylarındaki aynı çabalar ve aynı yatırımlarla ilk baharda yürütülecek bir tanıtım kampanyasının geriye dönüş oranı ortalama 3 defa daha büyük olacaktır. Bunun ticari anlamı yatırılan her tanıtım Euro’ su % 300 oranında artarak geri dönecektir (gider – gelir oranı).

Örnek: 4000 Euro yatırımlı bir ilk bahar kampanyasında 100 müşteri reaksiyon gösteriyorsa yazın aynı değerde bir yatırımda 33 müşteri beklenebilir. Bir “ilk bahar müşterisi” kazanılması için 50 Euro değerinde yatırım yapılırken bu hesaba göre bir “yaz müşterisinin” kazanılması için 130 Euro değerinde yatırım yapılması gerekiyor. Buradan açıkça şu sonuç çıkıyor: Tanıtım bütçesinin ilkbaharda hazırlanması yaz aylarına oranla daha mantıklı.

Tanıtım malzemeleri de branşın sezon içindeki çalkantılarına uyumlu hale getirilmelidir. Yaz ortasında aşırı pahalı gazete reklam kampanyalarına girişmenin bir anlamı yoktur. Geriye dönüş reklam için harcanan parayı karşılayamaz.

Masrafını karşılayabilecek reklam türleri yaz aylarında daha azdır. Bunlar – bulundukları yerlere göre – örneğin, ağızla propaganda, telefonla pazarlama ve mevcut müşteriler üzerinden teslimat aksiyonlarıdır; yani iç tqanıtımdır, dış tanıtım değildir. Ancak SPA işletmesinin sezon içindeki iniş – çıkışlar sonucu etkilenmesi sadece bütçe ve seçilen reklam vasıtaları ile dengelenmez, bu konuda verilen teklifin yüksekliği de rol oynar.  

Reklam / tanıtım önlemlerinin, basın ve halkla ilişkiler konularında işlemlerin planlanması ve uygulanması                                                                                                                        

“Sınıflandırma hedefi” ne ulaşmak ancak bu haberin “potansiyel” müşteriye ulaşması ile mümkün olur. Başarılı bir gazetecilik ve PR – çalışması için önemli olan içeriklerin yanında bir ilanın ambalajı için verilecek tarihlerdir. Tanıtım tarihinin çok iyi düşünülmüş olması gerekir. Bunun için en iyisi sene başında satış beklentilerine ve çalışma olanaklarına yönelik realist bir reklam bütçesi belirlenir. Böylece jübile kutlamaları veya benzer özel aksiyonlar daha önce planlanır ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilir. Örneğin, ilkbahar mevsimi gazetelerde “Güzellik aksiyonu” amaçlı bir tanıtımın başlatılması için geleneksel olarak uygun bir zamandır. Aynı zamanda bu ilan girişimine paralel olarak köklü eski müşteriler için özel teklifler içeren bir mailing vasıtasıyla çalışmalar yapılmalıdır. Bu çalışmada yeni müşterilerin kazanılması için özel ekstra çalışmaların yapılması gereği belirtilmelidir. Çünkü: Bir SPA – Merkezi için en iyi tanıtım ve en iyi reklam her zaman olduğu gibi bugün de memnun bir müşteridir.

Bölgesel günlük gazetelerin, ilan sayfalarının ve şehir dergilerinin ilan bölümlerinde aktüel yazı işleri planları konu ağırlık noktaları ve özel sayfalarla teşvik edilir. Buna bağlı olarak bir tanıtım haberi veya yazı işleri ile ilgili bir haber gazetede branşlar bölümünde çıkabilir (örneğin “Kadın & Güzellik” ve “Lifestyle” konularında) ve belirli fiyat avantajları hesaplanabilir. Çizim kademesi adı verilen cazip indirimlerden yararlanmak için ilan danışmanı ile önce bir yıllık bir zaman dilimi içinde belirli bir sayıda ilanın yayınlanması kararlaştırılır. Buna karşılık miktar kademesinde ilanların sayısı değil, büyüklüğü, yani milimetre sayısı önemlidir. Uzmanlar arasında geçerli bu katı kurala göre buna “Reklam danışmanı” adı verilir. Çoğunlukla küçük ilanlar yakalamanız halinde sizin için çizim kademesi indirimi her halde daha olumlu olacaktır. Ancak, daha ender yayınlanan, buna karşılık daha büyük olan ilanlar miktar kademesi açısından daha mantıklı olacaktır.

Reklam önerileri:

 • Öncelikle satış beklentilerine ve çalışma olanaklarına uygun gerçekçi bir reklam bütçesi hazırlayın.
 • Reklamları her zaman genel bir plan içinde ele alın ve ücreti karşılığında uzman             desteklerinden yararlanın.
 • Yeni başlayan SPA – Danışmanlarına bir ev broşürü hazırlamaları önerilir. Bu broşür ilerde bir Web sayfası ve / veya sinema spotları için temel oluşturabilir.
 • İlk bahar mevsimi günlük gazetelerde ve E – Mail alanında bir “güzellik için aksiyon” planlamasında yer alabilmek için geleneksel olarak iyi bir zamandır.
 • Sadece ağızdan ağıza propaganda ile yetinmeyin. Önemli olan hedefli tanıtımlarla potansiyelli müşterilere hitap edebilmektir.
 • İlanlı tanıtımlarda SPA – bakımları fiyatlarından övgü ile söz edilmesi hiç bir şekilde yarar sağlamaz. İlanlarda bunu yerine kendi kapasite özelliğinizi ve alışılmışın dışındaki ürünlerinizi ön plana çıkarın.
 • Mümkün olduğunca her zaman birbirine bağlı iki veya üç gazete ilanını tercih edin. Bu çoklu tanıtım uzmanlık düşüncesi içinde müşteri tarafından daha iyi şekilde algılanacaktır.
 • Kendinizi geliştirmeye devam edin.
 • Gelişmeleri takip edebilmek ve bunlardan olası durumlarda kendi ilanlarınız için yararlanabilmek için gazete ve mecmuaları, içerdikleri başlıkları ve köşe yazılarını düzenli şekilde takip edin

Bir Mailing aksiyonunun hazırlanması                                                       

Bir mailingin çeşitli amaçları olabilir: Bir hedef grubu bir tekliften çok etkilenmiş olabilir, aktif olmayan müşterileri bir ziyaret için teşvik etmiş, var olan müşterilerin ziyaretçi frekansını yükseltmiş veya onların dikkatini yeni bir teklife yönlendirmiş olabilir. İngilizce “to mail” fiil kipinden üretilmiş Mailing kelimesi “göndermek” anlamına gelir ve bir reklam, tanıtım mektubudur. Tanıtım mektupları / Mailing’ ler  direkt pazarlama grubu için geçerlidir. Doğru kullanılmaları halinde yüksek başarı vaat eden bir tanıtım aracıdır. Bir mailingin avantajı istenilen hedef gruplarının direkt olarak seçilebilmesi ve bunlara direkt olarak hitap edilebilmesidir. Konuların dağılması, hedef şaşırması gibi bir riziko yoktur. Tanıtım haberi nereye gönderilmek isteniyorsa oraya gidiyordur.

Birinci adım ulaşılması gereken hedeflerin belirlenmesidir. İkinci adım bir karar verme aşamasıdır: Yeni müşterilerin kazanılması gerekir mi, yoksa sadece var olan müşterilere yazmak yeterli midir? Birinci durumda uygun adreslerin belirlenmesi gerekir. Bunlar örneğin ilgili sunuculardan satın alınabilir. Ancak, bir acenta görevlendirilmeden önce seçim kriterleri açık ve net olarak belirlenmelidir: Örnek: Posta koduna göre bölgeler ve sosyodemografik özellikler, örneğin, yaş durumu, meslek, cinsiyet, sosyal yapısı vs. Böylece, örneğin, Avukatlar, doktorlar ve mali danışmanlar belirli bir posta kodu bölgesinden seçilebilir. Mevcut müşterilere hitap edilmesi gerekiyorsa müşteri kartlarından yararlanılabilir.                                      

Başarılı bir Mailing’ in özellikleri:                                                                                                                                                  

 • Hedef grubuna uygun hazırlanmış ve sınırlandırılmış adres malzemesi.
 • Net şekilde belirlenmiş hedef (Mail ile nelere ulaşılmak isteniyor).
 • Yüksek kaliteli mektup kağıdı ve ilgi çekici bir Firma logosu.
 • Mektubun doğru şekilde düzenlenmesi.
 • Amacının doğru olarak anlatılması.
 • Ortalama 6 – 8 haftalık bir aksiyon süresi.
 • Kendi adresinizin ve telefon numaranızın hemen ve net şekilde görülebilmesi.
 • Yazının sonunda harekete geçmek için çağrı.

Bir Mailing okunursa başarılı olur. O halde amaç ilgi uyandırmaktır. Önemli olan mektubun doğru yapıda yazılmış olması ve alıcıya direkt olarak hitap edilmesidir. Alıcının mektuba ilk göz atışında konuyu kavrayabilmesi için “güçlendirici” olarak nitelenen “gratis = ücretsiz” kelimesi bir yere eklenmiş olmalıdır. Bu okuyucuların dikkatini çeker. Koyu baskı, alt çizgiler farklı baskı boyutları gibi tipografik oyunlar metni yumuşatır, ancak fazlası aksi etki yapacağı için çok ekonomik şekilde kullanılmalıdır.

Mailingler çoğu zaman özel fiyatlı özel teklifler içerir. Hizmet kapsamı, fiyat ve tabii ki aksiyon zamanı tam olarak belirtilmiş olmalıdır. Teklifin cevaplandırılması için bütün müşterilere aynı hakkın tanınması, diğer taraftan zamanla sınırlandırılmış bir özel ilanın karaktaerinin korunması düşünülerek aksiyon süresi alti ile sekiz hafta arasında tutulmalıdır. Alıcının mailinge hemen reaksiyon göstermesi ve girişimde bulunulması için yazının sonunda örneğin, “Siz de güzel vücut hatlarına kavuşmak istiyorsanız hemen xxxxxx numaralı telefonu arayın ve randevu alın.” şeklinde teşvik sözleri bulunmalıdır.

Bir Mailing aksiyonunun sonunda tabii ki bir başarı kontrolü vardır. Bu kontrolda Mailing nedeniyle başvuruda bulunan müşteri sayısı, Mailing vasıtasıyla yapılanbilen satış tutarı belirlenir ve giderlerle  karşılaştırılır. Böylece farklı Mailinglerin başarıları birbiri ile karşılaştırılıp sağlanan başarının veya başarısızlığın nedenleri analiz edilebilir ve daha sonraki aksiyonlarda dikkate alınması düşüncesiyle bundan gerekli sonuçlar çıkarılabilir.

Bütün tanıtım çalışmalarında olduğu gibi Mailing’ lerde de tek aksiyonların getirisi fazla olmaz. Tanıtım girişimleri bu nedenle bütün bir yıla yaygın bir şekilde sene başında planlanmalı, paskalya, tatil sezonu gibi değişmesi mümkün olmayan terminler dikkate alınmalıdır. Diğer tanıtım faaliyetleri ile uyumun çok dikkatli bir şekilde sağlanması ve planlanan reklam girişimlerinin tanıtım planına entegre edilmesi sinerjik etkiler oluşturur ve tanıtım girişimlerindeki genel başarı oranını yükseltir.

Kamu çalışmaları medya ilişkileri                                                                                                                                                  

Sağlam bir imaja giden yolun medyadan geçtiğini anlayan D. Rockefeller 1905 yılında bir danışmanı görevlendirmiş, “basına ve halka kendileri için değerli ve enteresan olan bilgilerin kısa zamanda ve doğru şekilde ulaştırılmasını” bilmişti. PR – Danışmanlığı işlevinde bu güne kadar bir değişiklik olduğu söylenemez. Siparişi  veren kişinin hizmetinde girişimin bilgilerini ayırıp önemli konuları enteresan bildirimler, makaleler ve hikayeler haline getirmeye çalışır. PR – Danışmanı özel gelişmelerin ve Firma jübilelerinin veya yeni bir ürün serisinin tanıtılmasının halk rasında yeterli “ilgiyi” görmesini sağlar. Aynı zamanda bu ürünlerin doğru hedef gruplarına ulaşması için çalışır. Profesyonel bir danışman hangi konunun hangi okuyucu için enteresan olduğunu ve bir haberin buna göre nasıl hazırlanması gerektiğini bilir. PR – Danışmanı içinde günlük gazetelerden uzman konulu dergilere, ekonomi uzmanlarından Fitness magazinlerine kadar bütün önemli medya temsilcilerinin yer aldığı geniş kapsamlı bir dağıtıcı medya grubu listesinden yararlanır.

Muhabirler devamlı olarak iyi bir haber arayışı içindedirler. Ancak devamlı haber akışı içinde ve yazı işlerinde sürekli şekilde yoğunlaşan görev bilincinin etkisi altında hemen hiç bir gazeteci bölgedeki ilgili kuruluşlarda yeni haberler peşinde koşmak için ne kendinde bir zaman ayırabilir, ne de bunu yerine getirebilecekleri rahatlığa sahiptirler. Bunun analmı şudur: Göreviniz muhabirlerine çalışma alanlarını (örneğin, Firma açılışı, Firma jübilesi, Açık Kapı Günü, tanınmış bir müşteri ziyareti veya bir SPA –

Kuruluşunun galası) net ve açık şekilde belirtmek ve onların görevlerini büyük bir iştah ve zevkle yapmalarını sağlamaktır.

Bütün herşeye rağmen fazla bir şey elde edemiyorsanız bir defa da oyunları deneyin: Bir çok gazete ve dergi okuyucu ile bağlantı çerçevesinde ödüllü yarışmalar veya özel okuyucu aksiyonları tertipliyorlar. Yetkili yazı işleri yöneticileri ile görüşün ve onlara özel ödül olarak dikkat çekici hediye çeklerinin dağıtılmasını önerin. Görüşme sırasında yetkili yöneticiyi bir teste katılması için de davet edebilirsiniz. Önerinize ne kadar çok sayıda muhabirin olumlu cevap verdiğini görünce çok şaşıracaksınız.

SPA – alanında kalite garantisi                                                       

 1. Kalite kavramının belirlenebilmesi.
 2. Kalitenin bir işletme yönetimi için en önemli unsurlardan biri olduğunun kabul edilmesi.

Kalite güvenliği nasıl sağlanır?                                                       

Kalite bir ürünün veya hizmetin verilen beklentilerin yardımı ile yerine getirilebilen özelliklerinin ve belirtilerinin tümüdür. Bu beklentiler kalite gereklilikleri olarak nitelendirilir ve müşteri tarafından bir kuruluştan beklenir. Bu gereklilikler kuruluş tarafından açık şekilde garanti edilen kaliteye bağlı olduğu kadar müşteri tarafından sessizce öne sürülen özellikler ile de bağlantılıdır. Müşteri (bir ürünün veya hizmetin alıcısı – DIN EN ISO 9000:2000) kavramı günlük anlamın çok ötesindedir ve üç               müşteri grubunu (karşılaştırma: TÜV Rheinland Berlin Brandenburg – Qualitätsmanagementsysteme ISO 90000ff, 2003, www.q-m-a.de) kapsar :                                                                                                                  

 • Asıl müşteri: Kuruluşun ilk amacını oluşturan hizmeti alır.
 • Sistem ortağı: Bu grupta kuruluşun başarılı şekilde oluşmasında katkıları olan bütün kişiler ve organizasyonlar bulunur.
 • İç müşteri: Bir kuruluşta bütün iç hizmetlerin çalışma sonuçlarını değerlendiren iç adresleri vardır. Bu iç adresler kalite yönetiminde de “müşteri               statüsüne” sahiptirler.

Asıl müşteri, sistem ortağı ve iç müşteri kuruluşun kalitesini belirler. Bu nedenle tutarlı müşteri belirlemesi kalite yönetiminin en önemli temel bazlarından biridir. Müşteriler kuruluşun / girişimin hizmetlerinden yararlanırlar. Konu burada ihtiyaçların karşılanması olduğuna göre müşteri istek ve beklentilerinin geniş kapsamlı olarak ele alınması muhakkak gereklidir.

Kalite yönetimi 

Kalite yönetimi üretilen ürünlerin veya sunulan hizmetlerin iyileştirilmesini amaçlayan bir organizasyonun yönlendirilmesi ve yönetilmesi için birbirine bağlantılı çalışmalardır (DIN EN ISO 9000:2000).

Tam olarak açıklanmak istendiğinde bunlar bir işletmede kalite politikasını, hedefleri ve sorumlulukları belirleyen ve bunları kalite yönetimi, kalite garantisi ve iyileştirilmesi ile gerçekleşmesini sağlayan önlemler ve çalışmalardır. Kalite yönetimi uygulama alanı sorumluluğundadır, ancak en üst kdemeden kontrol edilir. Gerçekleştirilmesi organizasyonun bütün çalışanlarının sorumluluğu altındadır. Kalite yönetiminde ekonomik bakış noktaları dikkate alınır. Ayrıntılardan da görüldüğü gibi kalite yönetimi kalite bağlantılı bütün çalışmaları kapsar. Bu kapsamın içeriği geçmişte sadece “kalite garantisi” olarak nitelendiriliyordu.

Bir kalite sisteminin kalite kategorisi ve temel elementleri

Müşteri kaliteyi objektif ve subjektif kriterlere göre değerlendirir. Bir kalitenin kalite yönetimi anlayışı içinde etkilenebilmesi için bir taraftan farklı beklentilerin tam olarak belirlenebilmesi, diğer taraftan da gerçekten sağlanan kalitenin mümkün ol duğu kadar yenilenmesidir.

Kalite yönetiminin merkezi bir hareket prensibi içinde kuruluşun bütün alanlarını kapsaması ve devamlı bir iyileştirme çalışması içinde gerçekleştirilmesi halinde “Genel kapsamlı bir kalite yönetimi” nden söz edilebilir.

Kalite yönetiminin bir bütün içinde, daha geniş bir girişimci anlayışı içinde kapsamlı kalite yönetimine doğru gelişmesi için çevre, toplum ve ortaklık grupları ile güvenilir bir birlik çalışmasının ön planda tutulması gerekir. Bu nedenle bir QM – Sistemi (kalite yönetimi sistemi) bir kuruluşun veya organizasyonun yönetimi tarafından istenmeli, kontrol edilmeli ve gerekli yetkilerle donatılmış olmalıdır. Bir kalitenin yönetilmesi için kalite bağlantılı bütün yapı özellikleri ve hareketleri belgelenmeli, içeriye ve dışarıya doğru şeffaf bir görüntüye sahip olmalıdır.

Kalite hedefleri

Kalite hedefleri dıştan gelen beklentiler ve kuruluş içi kalite politikası tarafından belirlenir. Bu kalite politikası yüksek düzeyli yönetici bazında kuruluş politikasını ölçülebilir kalite hedeflerine yerleştirir. Kalite hedefi formülasyonu ile olması gereken durumun devamlı şekilde ölçüldüğü gerekli durum belirlenir. Belirlenen iyileştirme ihtiyacından dört aşamalı bir ayar dönüşümünde düzeltme sistemleri geliştirilir ve günlük rutin çalışmalara dahil edilir.

Bir kalite sisteminin kurulmasında hareket tarzı 

Bir kuruluşun bağımsızlığı için öncelikle girişimcinin bir QM – sisteminin kurulması yönünde karar alması ve bu kararın uygulanması için gerekli yetkilerin dağıtılması gerekir. Bunlar öncelikle kalite ve proje gruplarında çalışanlar için personel sorumluluğu ve gerekli görülürse bir kalite koordinatörlüğüdür. Mali yetkiler ayrıca çalışanların eğitilmesi ve bir dış danışmanlık bürosundan olası bir yararlanma durumunda kullanılır.

Günlük yaşam kalitesinde kural çemberi – PDCA dönüşümü

İkinci aşamada hangi modellerin olabileceği ve QM – sisteminin kuruluşu için hangi beklentilerin öne sürülebileceği düşünülür.

Bir QM – sisteminin kuruluşundaki aşamalar resimde görülebilir

Bir QM – sistemi için verilen karar SPA alanındaki kuruluşlar için bir şans oluşturduğu gibi aynı zamanda bir meydan okumadır. Bu meydan okunmasına cevap verilmesi ve de yeterli başarılı karşılığın gösterilmesi halinde – şimdiye kadar bir çok bireysel durumda da görüldüğü şekilde – aşağıdaki alanlarda yararlar sağlanmış olur:

 • Müşteri memnuniyeti
 • Çalışma arkadaşlarının memnuniyeti
 • Çalışma arkadaşlarının motivasyonu
 • Çalışma aşamalarının verimli olacak şekilde planlanması
 • Hatalardan ve bunların yol açacağı masraflardan kaçınma

Ayrıca çevre uyarı ve tahriklerine karşı daha ölçülü ve zamanında reaksiyon gösterme olasılığı artar. Gelecekte her zaman doğru kararları verebilme garantisi bir kalite yönetimi ile bağlantılı olamaz – ancak hatalardan öğrenmek, ders almak kolaylaşır.                                                                                                                           

TÜV – Serifikalandırma: Evet veya hayır?                          

Girişim hareketlerinin şeffaflaştırılması, hata kaynaklarının çabuk belirlenmesi, istenmeyen sonuçların ön alanda önlenmesi, sistemin en işler hale getirilmesi, firma çalışanlarının motive edilmesi, zamandan ve paradan tasarruf edilmesi – bunlar her türlü işletmede “kalite yönetimi” kavramı altında gerçekleştirilen önemli avantaj  özellikleridir. Kalite yönetim sistemleri tüm kuruluş içinde “kırmızı bir ip” gibi uzar gider. Üretim, ticaret veya hizmet çalışmaları, büyük veya küçük kuruluşlar – kalite yönetimini hesaplatan ve sertifikalandıranlar verim alma ve rekabet emek yönünde büyük bir avantaj yakalamış demektir. İçerde bütün çalışanların kalite bilinci gelişir. Dışarıya yönelik etkilerde müşteri memnuniyeti ve pazar itibarı belirli şekilde yükselir.               

Müşteri bağlama gereçleri                                                              

Her gün daha fazla insanın rahatlama ve Wellness arayışı içinde olduğu bir zamanda hizmet faktörü çok sayıda müşterinin ölçü odağı ve temel kriteri haline geldi. Bir SPA – işletmesine yapılacak bir ziyarette iyi, kaliteli ve düzenli hizmet verilmesi ve  motivasyon bağlantılı anlar bir çok müşteri için en önemli nedenleri oluşturuyor.

Saf uzmanlık kalitesi yanında günümüzdepersonel tarafından öncelikle arananlar  bağlantılı yetenekler ve sosyal güvenilirliktir. Bu nedenle bir SPA – işletmesinin başarısı için profesyonel servis sunulması çok önemlidir.

Fitness ve dinlenme branşlarında avantajları ve dezavantajları olan çeşitli hizmet sistemleri vardır. Burada önemli olan müşteriye düzenli hizmet sunulan ve bu şekilde müşterinin motive olmasını sağlayan sistemlerin uygulanabilmesidir. Aşamalı bir hizmetin, bireysel bir hizmetin veya ilk uygulayıcılar için belirli zaman uygulamalarının önerilmesi her SPA – kuruluşunun kendi kuruluş ve hizmet amaçları ve de fiyatlandırma yapısı ile bağlantılıdır.                              

EDV – Sistemi bir kuruluşun önemli donanımlarından biridir. Bir müşteri kartında önemli bilgiler yüklenmiş durumdadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 1. a) Doğum günü listeleri

Doğum günü kişiye özel bir gün olduğu ve de çok kibar şekilde hazırlanmış bir doğum günü tebrik kartı ile kutlanması gerektiği için aktüel doğum günü listesine bir göz atılması gerekir.

 1. b) İniş – çıkış hareketlerinin genel görüntüsü

Uygulanan EDV – sisteminin bir diğer avantajı aynı zamanda tanıtım önlemleri ile de bağlantılı olarak müşteri hareketlerinin analizindedir. Bu bilgilerden kaç müşteriye hangi pazarlama önlemleri ile ulaşılabildiği ve veri kartlarının doğru takip edilmeleri halinde hangi pazarlama önlemlerinin müşteriler için daha ilgi çekici olduğu belirlenebilir. Buradan ayrıca SPA – alanını kaç müşterinin ne zaman terkettiği görülebilir. Bu verilere dayanarak gelecekte bu tür iniş – çıkış hareketlerinin önlenmesinde yararlı olabilecek pazarlama stratejileri oluşturulabilir.

 1. c) Sistemden tam olarak yararlanma

İyi çalışan bir Check – in ve Check – out sistemi ile zamana bağlı müşteri iniş – çıkışları belirlenebilir. Pazarlama kampanyaları ile az hareketli zamanlarda uygulamalardan yararlanabilecek müşterilere ulaşılabilir.

 1. d) Devamlılık istatistikleri

Bu bilgilere de bir Check – in ve Check – out sistemi ile ulaşılabilir. Müşterilerin uzun bir süre gelmemeleri ayrılma tehlikesini artırır. Bu müşterileri yeniden düzenli ziyaret konusunda teşvik etmek için değişik metotlar vardır (değer çekleri, kişisel davet, yarışmalar).

 1. e) Ziyaret jübileleri

EDV üzerinden belirli müşterilerin “ziyaret jübileleri” de takip edilebilir ve bunlar uygun bir şekilde mükafatlandırılır (100. uygulama veya 250. uygulama).

 1. f) Şikayet kutusu

“Şikayet kutusu” adı verilen sistemle toplanan düşünce analizleri ve yorumlar da önemlidir. Bu şekilde düzensiz aralıklarla müşterilere dağıtılan soru kağıtları vasıtasıyla düşünceleri sorulup bilgiler alınabilir. Bu arada kişisel görüşme çok kısa tutulmamalıdır.

Yeniden hareketlendirme                                                               

Potansiyelli müşterilerin adreslerini veya telefon numaralarını bırakmaları halinde (örneğin, bir açık kapı günü çalışmasında, bir ödüllü yarışmada veya bir Lead – Box aksiyonunda)  aktif telefon bağlantıları mantıklı olur. Bu durumda telefon pazarlamada özel eğitim görmüş bir eleman ilgi duyanları telefonla arar ve onlarla bir danışma görüşmesi için bir randevu oluşturmaya çalışır.

Telefon pazarlama servisi müşterilerin seçtikleri SPA – kuruluşunda uzun süre görünmemeleri durumunda da yeniden hareketlendirme amacı ile de kullanılabilir. SPA – müşterileri SPA – teklifinin kendilerine yeniden hatırlatılması için belki de teşekkür edeceklerdir. Çünkü düzenli bakımlardan yararlanan müşteriler ayrılma isteklerini özel olarak bildirmezler. Bir müşterinin uzun süre bakıma gelmemesi ayrılacağının bir işareti olarak kabul edilebilir. Hatırlatma amacıyla özel kartlar veya kredi kartlı mailing’ ler de gönderilebilir.

Son olarak özel pazarlama aksiyonları uygulanabilir. Bu aksiyonlarda ayrılmış hedefli müşteriler yeniden bir konuşma yapmak üzere kuruluşa gelmeleri konusunda ikna edilmeye çalışılır (örneğin, Come – back aksiyonu).                                                                   

Özetleme

Bir kuruluşun başarısı en iyi cihaz ve ürün donanımı yanında önemli oranda pazarlama stratejisine bağlıdır. Burada özellikle arzu edilen hedef grubu takip edilmelidir. Bunun için gerekli stratejiler kuruluş içinde konuşulmalı, tartışılmalı

ve uygulamaya konmalıdır.  Başarılı bir pazarlamanın en önemli örevlerinden biri basın ve kamu çalışmalarıdır. Bir kuruluşun ekonomik başarısı için bir diğer temel direk de kalitedir. Kalite yönetimi kuruluşun donanımından olduğu kadar çalışanlarının yeterliliğinden

ve o elemanların müşteriler ile yürüttükleri temaslardan da sorumludur. Bu arada tanınmış ve kabul edilmiş bir kontrol merkezi tarafından bir sertifikalandırma girişimine girilip girilmemesi de düşünülmelidir. Sertifikalandırma bir pazarlama aracı olarak yararlı bir şekilde kullanılabilir.

SPA – alanı için müşteri bağlama gereçleri önemlidir, çünkü bunlar işletme ekonomisi alanında çalışanlar için yeni müşterilerin kazanılması ile bir diğer önemli temel unsuru oluştururlar.

Müşteri ile çalışma

Müşteri ile başlangıç görüşmesi                                                                                       

 1. Müşteriye uygun bir giriş konuşması yapabilmek
 2. Bireysel müşteri danışmanlığı için uzmanlık güvenini verebilmek
 3. Müşteri ile birlikte ihtiyaçların bir analizini çıkarabilmek

Görüşmenin idaresinin ele geçirilmesi ve yetki sahibi olduğunun hissettirilmesi                                                                      

Müşteri ile yapılan her görüşmenin başlangıcını açılış konuşması oluşturur. Bu şekilde müşterinin dikkatinin çekilmesi amaçlanır. Açılış görüşmesinden sonra esas açıklama bölümüne geçilir. Bu bölümde aktif şekilde dinlemek önemlidir. Müşterinin ihtiyaçları, istekleri  ve düşünceleri hakkında bir fikir edinebilmek için kısa, ancak o derecede önemli sorular sorulur. Bu bilgiler ilerde bir SPA – mönüsünün hazırlanmasında değerlendirmelerin çekirdeğini oluşturacaktır. Daha sonra anlaşma bölümü gelir, SPA – Danışmanı müşteri ihtiyaçlarını belirledikten sonra büyük detaylara girmeden müşteri için bir program hazırlayabilecek ve bu programı sunabilecek konumda olmalıdır. Bu programın belirlenmesinde müşteri ile bir görüşme gerekmez. SPA – Danışmanı bu şekilde yetkisini, Know – how ve hissetme özelliklerine sahip olduğunu ortaya koyar.

Müşteri kendisine teklif edilen programı kabul etmezse SPA – Danışmanı akıllıca sorulan sorularla müşterinin isteklerini öğrenmeye çalışır. Örnek: “Hangi bakım önerisi isteklerinize tam olarak uymuyor? Bu noktayı bana biraz daha açık şekilde anlatabilir misiniz?” Bir SPA – Danışmanı kendi hazırladığı plan üzerinde katiyetle şüphe uyandıracak bir durum yaratmamalıdır, ancak müşteri isteğinin kendi önerisi ile uyumunu sağlayacak kıvraklığı göstermelidir. Bu SPA – Danışmanı açısında sosyal güven gerektirir.

Müşterinin ihtiyaçlarının sorulması                                   

Soru sorma sanatına hakim olan ve bunu hedefli şekilde uygulayabilen bir kimse konuşma yönetimini elinde tutar ve bu şekilde konuşmayı istediği şekilde yönlendirebilir. Sorular konuşmaya girişte ve yönlendirme aşamasında, aynı şekilde  bilgi edinmede ve davranışların açıklanmasında yardımcı olur. Yeni müşterilerde, müşterinin düşünce ve hedeflerinin öğrenilmesi açısından kontrol soruları çok önemlidir. Müşterinin ikna edilebilmesi ve mevcut teklif paketinin müşteriye akıllı bir şekilde sunulabilmesi SPA – Danışmanının soru sorma taktiğine bağlıdır. Müşteri hiç bir zaman bir bakıma “zorlandığı” duygusuna kapılmamalıdır.                              

Sorular anlaşılır şekilde ve kısa olmalıdır. SPA – Danışmanı müşterinin kafasının karışmaması için hiç bir zaman iki soruyu üst üste sormamalıdır. Ayrıca, üst üste sorulan iki soru SPA – Danışmanı müşteriye ilk soruya cevap verme fırsatı tanımadığı için profesyonelce uygulanan bir soru sorma taktiği değildir.

Bir SPA – Danışmanı kendini müşterinin entellektüel durumuna göre ayarlayabilmeli ve müşterinin sosyal geçmişini belirleyebilmelidir. Bir akademisyen ile hiç bir zaman gençliğe özgü bir konuşma tarzında konuşamaz. Sorular soru sorulan kimsede her zaman bir cevap verme zorunluluğu yaratır. Soru sorulan kimsenin cevap verme olanağı bilgi ihtiyacına göre soru soruş tekniği ile önemli ölçüde sınırlandırılabilir.                                                                                                                     

Sistemli bir hareket planına dayanılarak geçmişe ait bilgilerin toplanması

 1. Cildin geçmişe ait bilgilerinin yapısını oluşturmak ve bilgileri yapılandırmak,
 2. Bireysel bir tarih bilgisi oluşturmak.

Mantıklı ve etkili bir bakım önleminin seçilebilmesi için cildin geniş kapsamlı bir tarihçesi ve değerlendirmesi muhakkak gereklidir. Her kozmetik uzmanı müşterisi hakkında sahip olduğu bilgilerden kozmetik bakım için gerekli sonuçları çıkarabilir, ayrıca bir doktor kontrolunü gerektirebilecek hastalık bulgularını belirleyebilir. Kozmetik uzmanı etkili bir bakımın sağlanması ve bireysel danışmanlık görevinin yerine getirilebilmesi için her durumda bağlantıları belirlemek zorundadır.

Yeni bir müşteride ilk bakımdan önce hem o müşterinin cildi konusunda bulunan eski bilgilerin, hem de cilt teşhisinin ortaya konmasının ne kadar önemli olduğunu aşağıdaki iki örnek gösteriyor: Birinci olayda genç bir bayan bir Day – SPA – kozmetik enstitüsünde bakım gördükten bir gün sonra cildinde kırmızı, kaşıntılı bir döküntü olduğu şikayetiyle başvuruyor. Bu durumda neden cildin direkt temas içine girdiği bir maddeye karşı aşırı hassaslık reaksiyonudur (temas alerjisi). Bir diğer olayda bayan müşteri aletsel bakım uygulatmak ister. Kozmetik bakımın ileri aşamalarında kozmetik uzmanı “o bilinen” eski bulguları uygulamak ister ve hastasının kalp çarpıntısından şikayetçi olduğunu öğrenir. Sonuç: Çalışan arkadaşlar her iki durumda da profesyonel bir çalışma şekli ortaya koyamamışlardır ve bundan zarar gören de müşteri (ler) olmuştur!

Yeni bir müşterinin kabulünde yapılacak ilk iş cilt ile ilgili eski bilgilerin, ikincisi ise teşhisinin belirlenmesidir. SPA danışmanı bu konuşma sırasında müşterinin beklentileri hakkında bilgilere ulaşmak yanında müşteriye bir güven duygusu da vermek zorunda olduğu için burada kendine daha fazla zaman ayırmak zorundadır. Bunun dışında bir cilt hakkındaki eski bilgilerin ve bir cilt teşhisinin kalitesi bakımın başarısı için bir garantidir.

Eski bilgiler 

SPA – Danışmanı aşağıdaki konularda elde edilen cevapları önceden hazırlanmış müşteri kartlarına işler:

 • Sağlık problemleri var mı, varsa hangileri?
 • Müşteri sigara kullanıyor mu?
 • Müşteri doğum kontrol hapı kullanıyor mu?
 • İlaç kullanılıyor mu?
 • Müşterinin alerjik reaksiyonlarla ilgili bir sıkıntısı var mı? Varsa hangileri?
 • Bu güne kadar hastanın başından geçen operasyonlar?
 • Müşterinin, örneğin kalp çarpıntısı gibi sıkıntıları var mı? Ve / veya
 • Kontakt lens kullanıyor mu?
 • Hamilelik durumu var mı?
 • Ruhsal durumu nasıl?
 • Doktor tarafından belirlenmiş alerjik reaksiyonlar mevcut mu?

Eski bilgilerin belirlenmesinden sonra sıra cilt analizine gelir. Cilt görüntüsü kullanılan ürünlerin etkisiyle pek de ender olamayan durumlarda değişiklik gösterebilir. Ancak yaşam tarzı, örneğin diyetler de cildin özelliklerini etkiler. Cilt görüntüsünün belirlenmesi hem güneş, çevre kirliliği ve stres gibi dış etkenlerin, hem de hormonlar ve ilaçlar gibi iç faktörlerin etkileri nedeniyle çok zorlu bir işlemdir. Sadece bu neden başarılı bir SPA bakımında çok dikkatli bir cilt teşhisinin yapılmasının önemli bir şart olduğunu gösteriyor. Müşterinin dermatolojik tipini belirlemek için hem görsel, hem de edimsel araştırma metotları kullanılır.

SPA – danışmanı müşteri ile birlikte katıldıkları analiz programında cildi konusunda bilgiler elde edebilmek için aşağıdaki cilt ile ilgili sorulara cevap arıyor:

 • hassas reaksiyon gösteriyor mu?
 • yeterli miktarda yağ üretiyor mu?
 • bazı durumlarda lekelenmeler oluyor mu?
 • yeterli derecede neme sahip mi?
 • gerilime eğilimli mi?
 • temizlikten sonra kepeklenme gösteriyor mu?
 • ince, yorgun ve gri etkisi bırakıyor mu?
 • veya çok sık olarak yağlı ve parlak bir görüntü veriyor mu?

SPA – danışmanı şimdi bir büyüteç yardımı ile cilt görüntüsünü ve dokunun durumunu analiz ediyor. Bu arada aşağıdaki kriterlerin belirlenebilmesi için bir kozmetik uzmanı, bir fizyoterapi uzmanı veya bir pratik sağlık uzmanı gibi konu ile ilgisi bulunan güçlerden destek sağlıyor:

 • Kan dolaşımı
 • Kaba veya ince gözenekli cilt
 • Parlak cilt
 • Cilt tahrişleri, sivilceler
 • Yaşlılık lekeleri
 • Küçük damarcıklar (Couperose)
 • Yüzde kıllanma problemi
 • Kırışıklıklar ve çizgiler
 • Yara izleri
 • Estetik açıdan rahatsız edici benler ve cilt kabarmaları
 • Cilt yaşlanması
 • Tonus – kas gerilmesi
 • Turgor – hücre basıncı ve doku gerilmesi

SPA – danışmanı müşterisi ile uygun terapi veya bakım sistemi üzerinde konuşmaya başlamadan önce kendisine şimdiye kadar kullandığı kozmetik ürünlerini sormalı ve kendisinden bu ürünleri bir sonraki ziyaretinde yanında getirmesini rica etmelidir. Çünkü, özellikle aletsel önlemlerin ön planda bulunduğu durumlarda şimdiye kadar kullanılan ürünler nedeniyle blokajların olabildiği görülmüştür.

Terkip ve aletsel bakım kombinasyonunun avantajları:

Cildin genel görüntüsünün düzeltilmesinde yardımcı olan , dolayısıyla genelde bir rahatlama sağlayan çeşitli bakım olanakları vardır. Dengeli bir SPA – programı çerçevesinde müşteriler özellikle aşağıda gösterilen durumlarda bunlardan yararlanırlar:

 • Kırışıklıklar ve çizgiler,
 • Benler ve sivilceler,
 • Couperose veya kan süngeri gibi damar görüntüleri,
 • Göz yaşı torbaları ve göz kenarları,
 • Dokunun gevşemesi ve / veya,
 • Cilt görüntüsünün netleştirilmesi.

                                   

SPA FELSEFESİ

“SPA” bir birim açıklamasının çok dışında bir olaydır. SPA – düşüncesinin kökleri hem Batı, hem de Doğu kültürüne yerleşmiş durumdadır. Sebastian Kneipp günümüzdeki SPA – Felsefesinin bütün dünyada en önemli ve etkili kurucularından biri sayılıyor.

Su elementi insanlar için özellikle terapi uygulamalarında sağlığı geliştirecek özellikler taşıyan çok sayıda olumlu etkilere sahiptir. Örneğin hidroterapi her SPA – Programının bir bileşim parçasıdır.

SPA uygulamaları için çok sayıda ürün ve cihaz bulunmaktadır, bunlar esas olarak SPA – bakımları için üretilmiştir. Uygulamada bir taraftan aktif ve içerik maddelerinin SPA – Programına uygun olarak seçilmiş olmalarına, diğer taraftan da cihazların SPA – Bakımında doğru kullanıldıklarına dikkat etmek çok önemlidir. Endikasyonların ve kontrendikasyonların dikkate alınmaları burada özel önem taşır. SPA – Danışmanı uygulamaların sadece uzman kişiler tarafından yürütülmesine dikkat etmelidir.

SPA DEKORASYONU

RÜVEYDA HANIM VE YALÇIN BEY

COMPANY PRESENTATION

YALÇIN İNGİLİZCE VE TÜRKÇE

BASINDA VE ÖDÜLLER

ESKİLER RÜVEYDA HANIMDA YENİLERİ ŞEBNEM HANIMDAN İSTEYİN

MÜGE SARISAAT SANİTAS HAKKINDA TÜM RÖPÖRTAJ HABERLER MAKALELER DİGİTAL AŞ OLUŞTURULACAK

HEDEF TÜRKİYENİN EN İYİ SPASI

error: Content is protected !!